آموزش های سرور لینوکس

آموزش کامل نصب Docker روی CentOS 8

هاست وردپرس

نرم افزار داکر یکی از نرم افزار های کاربردی و مورد علاقه برنامه نویسان و مدیران سرور است زیرا عملکرد این برنامه به آنها اجازه می دهد تا نرم افزار های مورد نظر خود را بر روی یک سیستم نصب کرده و به کمک Docker که عنوان یک محیط مجازی مورد استفاده قرار می گیرد، نرم افزار های مورد نیاز خود را به صورت قابل حمل یا Portable به سایر سیستم ها و سرور هایی که نیاز دارند انتقال دهند. در این حالت دیگر نیاز نیست تا افراد برای کار با هر سیستم جدیدی تمام برنامه هایی که نیاز دارند را بر روی آن سیستم نصب کنند و با استفاده از Docker این مورد را می توانند به طور کامل رفع کنند. به همین منظور در این مطلب از پرداز آی تی با آموزش کامل نصب Docker روی CentOS 8 در خدمت شما هستیم.

در ادامه با آموزش کامل نصب Docker روی CentOS 8 همراه ما باشید تا نحوه نصب داکر بر روی سیستم عامل CentOS 8 را به طور کامل برای شما شرح دهیم.

آشنایی با نسخه های Docker

پیش از شروع باید ابتدا درباره نسخه های در دسترس نرم افزار داکر برای شما توضیح دهیم تا با آشنایی با این نسخه ها بتوانید متناسب با نیاز خود یکی از آنها را جهت نصب بر روی سرور مجازی یا سرور اختصاصی لینوکس خود انتخاب کنید.

داکر نسخه Community Edition: این نسخه از Docker به CE معروف و بسیار پرطرفدار است زیرا این نسخه برای استفاده های شخصی و یا تیم های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد و نیازی به تهیه لایسنس ندارد.

داکر نسخه Enterprise Edition: این نسخه به عنوان EE شناخته می شود و برای تیم های بزرگ یا سازمان ها و شرکت ها کاربرد دارد که برای استفاده از آن نیاز به تهیه لایسنس است.

آموزش کامل نصب Docker روی CentOS 8

برای شروع ابتدا با استفاده از دسترسی SSH به سرور خود متصل شوید تا بتوانید دستورات مورد نیاز برای نصب داکر را در محیط ترمینال سیستم عامل اجرا کنید.

ابتدا باید با استفاده از دستور زیر Docker از مخزن آن دانلود می شود. این دستور داکر را در مسیر etc/yum.repos.d/docker-ce.repo دانلود می کند.

sudo curl https://download.docker.com/linux/centos/docker-ce.repo -o /etc/yum.repos.d/docker-ce.repo

پس از دانلود فایل می توانید دستور زیر را اجرا کنید تا با خروجی آن متوجه شوید که چه نسخه ای از Docker برای نصب روی سرور در دسترس است.

dnf list docker-ce

خروجی

Available Packages
docker-ce.x86_64 3:19.03.5-3.el7 docker-ce-stable

توجه داشته باشید در این آموزش ما در حال نصب Docker CE هستیم و برای نصب داکر بر روی سرور از دستور زیر استفاده می کنیم.

sudo dnf install docker-ce --nobest -y

پس از اینکه نصب کامل شد باید با استفاده از دستورات زیر سرویس Docker را بر روی سرور و سیستم عامل راه اندازی و فعال کنیم.

راه اندازی Docker

systemctl start docker

فعالسازی Docker

systemctl enable docker

برای بررسی نسخه نصب شده بر روی سرور نیز می توانید دستور زیر را اجرا کنید.

docker --version

خروجی

Docker version 18.06.3-ce, build d7080c1

برای ایجاد گروه و کاربر جهت کار با داکر بدون نیاز به دستورات sudo می توانید از دستورات زیر استفاده و اطلاعات گروه و کاربر مورد نظر خود را جایگزین کنید.

sudo usermod -aG docker $USER
id $USER

در اینجا نصب Docker بر روی سرور سنتوس 8 به پایان می رسد و می توانید از داکر استفاده کنید.

نصب Docker Compose روی CentOS 8

Docker Compose یکی از زیر شاخه های داکر است که از آن برای راه اندازی چندین بسته مجازی که به یک دیگر وابسته هستند استفاده می شوند. به طور مثال استک هایی مثل LAMP را تصور کنید که چندین برنامه مختلف و کاربردی هستند که با استفاده از Docker Compose می توان تمام آنها را با یک دستور راه اندازی کرد.

dnf install curl -y
curl -L "https://github.com/docker/compose/releases/download/1.25.0/docker-compose-$(uname -s)-$(uname -m)" -o /usr/local/bin/docker-compose

تنظیم دسترسی Docker Compose

chmod +x /usr/local/bin/docker-compose

بررسی نسخه نصب شده

docker-compose --version

خروجی

docker-compose version 1.25.0, build 0a186604

در اینجا به پایان آموزش کامل نصب Docker روی CentOS 8 از پرداز آی تی رسیدیم و امیدواریم که این مطلب آموزشی مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

هاست و دامنه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن