آموزش های SSHآموزش های عمومی

کلید SSH چیست؟

هاست وردپرس

با مطلب کلید SSH چیست؟ از وبلاگ پرداز آی تی و دسته آموزش های عمومی در خدمت شما هستیم و در این مطلب در مورد SSH Public key چیست یا همان کلید SSH برای شما مقاله ای را ارائه می کنیم.

اگر از کاربران سرور مجازی یا سرور اختصاصی باشید و بسته به سیسم عامل سرور خود از SSH استفاده کنید می دانید که معمولا برای استفاده و دسترسی به SSH از رمزگذاری های معمول که با نام کلید متقارن شناخته می شوند ، استفاده می شود و به دلیل سادگی در نوع رمزنگاری می تواند بسیار در معرض حملات یا brute-force password attacks باشد و باعث لو رفتن رمز و اطلاعات شود. البته انتخاب دقیق ساختار توابع می تواند احتمال لو رفتن رمز در حملات را کاهش دهد.

برای کاهش خطرات احتمالی و ارائه امنیتی بیشتر از SSH keys که جز رمزگذاری های نامتقارن است استفاده می شود و بر خلاف رمزگذاری متقارن که رمزگذاری و رمزگشایی اطلاعات باید یک کلید واحد انجام می شود ، در رمزنگاری نامتقارن کلید های رمزگذاری و رمزگشایی با یک دیگر متفاوت هستند و همین امر باعث می شود تا امکان مشخص شدن رمز در حملات تقریبا نزدیک به صفر باشد.

برای آشنایی بیشتر با SSH keys و رمزگذاری نامتقارن در ادامه با مطلب کلید SSH چیست؟ همراه پرداز IT باشید.

پروتکل SSH چیست؟

پیش از آشنایی با کلید های SSH ، ابتدا به توضیح در مورد پروتکل SSH می پردازیم تا یک آشنایی نسبی با این پروتکل داشته باشید و پس از آن به سراغ مطلب اصلی کلید SSH چیست؟ می رویم و به توضیح در مورد کلید های SSH می پردازیم.

پروتکل SSH که مخفف شده Secure Shell است ، یکی از پروتکل های شناخته شده اینترنت است که در سال 1995 توسط Tatu Ylonen توسعه داده شد و از آن برای دسترسی یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر و برقراری ارتباط از راه دور استفاده می شود.

پروتکل SSH چیست؟

امروزه پروتکل SSH به طور گسترده ای برای ورود به سیستم از راه دور از یک سیستم به سیستم دیگر استفاده می شود که استفاده از رمزنگاری قوی باعث شده تا این پروتکل برای انجام مواردی مثل انتقال خودکار فایل ها ، صدور دستورات از راه دور ، مدیریت زیرساخت شبکه از راه دور و … بسیار مناسب باشد.

در صورتی که تمایل دارید با پروتکل SSH بیشتر آشنا شوید به شما پیشنهاد می کنیم که مقاله پروتکل SSH چیست؟ و چه کاربردی دارد؟ را مطالعه بفرمایید.

کلید SSH چیست؟

همانطور که در مقدمه به توضیحی کوتاه در مورد رمزگذاری های متقارن و نامتقارن صحبت کردیم ، کلید SSH یا SSH keys از جمله روش های رمزگذاری نامتقارن است و از رمزگذاری 2048 بیتی RSA استفاده می کند که شامل یک جفت کلید می باشد. یک کلید عمومی ( برای رمزگذاری ) و یک کلید خصوصی ( برای رمزگشایی ) است که کلید خصوصی در اختیار کاربر است و باید در حفظ و مخفی نگه داشتن آن کوشا بود و از طرفی کلید عمومی می تواند به طور گسترده در سرور ها برای رمزنگاری اطلاعات مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین این نکته را باید بیان کرد که از کلید عمومی نمی توان برای رمزگشایی استفاده کرد و عمومی شدن آن مشکلی ندارد.

کلید خصوصی فقط برای کاربر شناخته شده است و باید ایمن نگهداری شود. در مقابل، کلید عمومی را می توان آزادانه با هر سرور SSH که مایل در اتصال به آن هستید، به اشتراک بگذارید. اگر یک سرور SSH کلید عمومی شما را داشته باشد و شما درخواست یک اتصال کنید، از کلید عمومی شما برای ساختن یک پیام رمزنگاری شده برای شما استفاده می کند و در صورتی که شما این پیام را با کلید خصوصی رمزگشایی کند امکان اتصال فراهم می شود.

کلید SSH چیست؟

به طور معمول هنگامی که نیاز به استفاده از کلید خصوصی برای رمزگشایی است ، برای دسترسی به کلید خصوصی یک رمز عبور تعیین می شود تا سطح امنیت افزایش پیدا کند و این رمز تنها در سیستم شما استفاده شده و به شبکه منتقل نمی شود.

با استفاده از کلید SSH دیگر مثل روش های معمول نیاز به ارسال رمز عبور بر روی شبکه نیست و امکان به دست آوردن رمز توسط افراد سودجو وجود ندارد. همچنین در صورت حملات brute-force password دیگر احتمال به دست آوردن یا حدس زدن رمز وجود ندارد و در کنار این موارد ، کاربر نیز با راحتی بیشتری می تواند از کلید SSH نسب به رمز های معمول استفاده کند.

جالب است که بدانید متناسب با استفاده و نگهداری از کلید های خصوصی و عمومی نام گذاری آنها متفاوت می شود. برای توضیح بیشتر اگر کلید خصوصی و کلید عمومی فقط در اختیار کاربر باشد ، این مجموعه از کلید های SSH به عنوان کلیدهای کاربر اشاره می شود ،  اگر کلید خصوصی و عمومی در یک سیستم از راه دور باشد، پس این جفت کلید به عنوان کلید میزبان نامیده می شود و یک نوع کلید جلسه نیز وجود دارد که برای رمزگذاری حجم انبواهی از اطلاعات در حال انتقال استفاده می شود.

برای ساخت کلید SSH در سیستم عامل های مختلف مثل ویندوز ، لینوکس و Mac OS می توانید از آموزش کامل ساخت کلید SSH  و آموزش ساخت کلید SSH با PuTTY استفاده کنید.

کلید SSH چیست؟

کلید های SSH چطور کار می کنند؟

همانطور که در قسمت کلید SSH چیست؟ توضیح دادیم کلید SSH شامل یک جفت کلید است که یکی کلید خصوصی است و در سیستم کاربر استفاده می شود و جهت دسترسی و رمزگشایی اطلاعاتی است که تحت پروتکل SSH تبادل می شوند و به دلیل اهمیت و حساسیت کلید خصوصی ، نباید آن را در اختیار اشخاص دیگر قرار داد.

علاوه بر کلید خصوصی ، کلید SSH شامل یک کلید عمومی نیز می شود که از آن برای رمزگذاری اطلاعات استفاده می شود و می تواند در سرور های مختلف برای رمزگذاری اطلاعات استفاده شود و آن را به اشتراک گذاشت. از کلید عمومی فقط می توان برای رمزگذاری استفاده کرد و این کلید در رمزگشایی کاربردی ندارد.

در یک سرور معمولا کلید های عمومی مجاز در یک فایل مشخص ذخیره می شوند و در سیستم کاربر نیز کلید های عمومی در یک نرم افزار مدیریت کلید های SSH ذخیره می شود و هر کلید عمومی که کاربر کلید خصوصی آن را داشته باشد می تواند توسط کاربر رمزگشایی شود.

به طور مثال شما یک صندوق دارید که هر شخصی اعم از غریبه و آشنا به راحتی می تواند چیزی داخل این صندوق قرار دهد ( کلید عمومی ) اما امکان برداشتن چیزی از این صندوق وجود ندارد فقط صاحب صندوق با کلید آن می تواند محتویات داخل صندوق را بردارد.( کلید خصوصی )

به طور کل SSH و کلید های SSH کاربردی مثل نام کاربری و رمز عبور دارند اما سطح امنیت کلید های SSH به مراتب بالا تر است.

در اینجا به پایان این مطلب رسیدیم و امیدواریم که مطلب کلید SSH چیست؟ مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

هاست و دامنه

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. خیلی جالب بود برام. به طور اتفاقی به این مطلب رسیدم.
    میشه درمورد رمز گذاری چند تا مقاله معرفی کنید ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا