پیدا کردن و حذف فایل های سنگین در سرور

پیدا کردن و حذف فایل های سنگین در سرور

هاست وردپرس

با مطلب پیدا کردن و حذف فایل های سنگین در سرور در سرور از وبلاگ آموزشی پرداز آی تی در خدمت شما کاربران گرامی هستیم و قصد داریم تا در این مطلب که از دسته آموزش های سرور لینوکس پرداز آی تی می باشد ، شما را راهنمایی کنیم چگونه فایل های ناکارآمد پیدا کرده و آنها را از روی سرور لینوکس خود حذف کنید.

توجه داشته باشید که استفاده از این آموزش و دستور های بیان شده باعث می شود تا فایل انتخابی و مورد نظر شما به طوردائم حذف شود و دیگر قابل بازگردانی نیست.

به همین منظور در انتخاب و حذف فایل های سرور خود دقت زیادی داشته باشید زیرا با حذف یک فایل یا پوشه دیگر راهی برای بازگردانی آن نیست و در صورتی که شک دارید می توانید با پشتیبانی سرور خود در ارتباط باشید.

ممکن است برای شما پیش آمده باشد که سرعت عملکرد سرورتان تا حد زیادی پایین آمده باشد و یا اینکه فضای اشغال شده در سرور به حد زیادی افزایش یافته باشد و شما اطلاع ندارید که کدام فایل یا پوشه ها باعث اشغال این فضا شده اند.

به همین منظور در این مطلب ( پیدا کردن و حذف فایل های سنگین در سرور ) ما به شما کمک می کنیم تا با اتصال به سرور از طریق SSH یا سایر روش ها و استفاده از کد های دستوری ، فضای هارد خود را آزاد تر کنید.

پیدا کردن و حذف فایل های سنگین در سرور

پیدا کردن و حذف فایل های سنگین در سرور

توجه داشته باشید که استفاده از این آموزش و دستور های بیان شده باعث می شود تا فایل انتخابی و مورد نظر شما به طوردائم حذف شود و دیگر قابل بازگردانی نیست.

همچنین بخوانید :  آموزش رفع خطای Default Website Page

پس از اتصال به سرور شما ابتدا نیاز است که از کد دستوری df -h استفاده کنید و وضعیت هارد سرور و درصد فضای اشغال شده از هارد را مورد بررسی قرار دهید.

نتیجه این دستور به صورت درصد اشغال شده از فضای سرور نمایش داده می شود و در صورت نیاز به آزاد سازی بیشتر فضای اشغال شده ابتدا دستور cd / را وارد کنید.

سپس دستور du -hsx * | sort -rh | head -10 را وارد کنید تا سیستم فایل ها و پوشه هایی که به ترتیب بیشترین فضا را اشغال کرده اند به شما نمایش دهد.

head -10 به معنای نمایش ۱۰ مورد از موارد بررسی شده است که می توانید با تغییر عدد آن موارد نمایش داده را کم یا زیاد کنید و با هر بار تکرار دستور می توانید فایل های بیشتری را مشاهده کنید.

در صورت پیدا کردن یک فایل که نیاز به حذف آن است می توانید از کد دستوری rm -f file_name استفاده کنید و اگر نیاز به حذف یک پوشه به طور کامل است می توانید از کد دستوری rm -rf dir_name استفاده کنید که باید در قسمت name نام فایل یا پوشه را وارد کنید.

در هر مرحله پیشنهاد می کنیم که از دستور df -h استفاده کنید و وضعیت هارد سرور را بررسی کنید.

ممکن است در موارد نمایش داده شده مواردی مثل log ها و tmp ها فضای زیادی از هارد را گرفته باشند اما ممکن است این فایل ها و پوشه ها حاوی اطلاعات مهمی مثل log ارور ها باشد که حذف آنها باعث بروز مشکل شود.

به همین دلیل پیشنهاد می شود که از دستور find /tmp -type f -mtime +7 | xargs rm -f برای این نوع از فایل ها و پوشه ها استفاده کنید.

همچنین بخوانید :  داون شدن سایت و سرور

شما با استفاده از این کد دستوری شما مشخص می کنید که فایل های tmp که قدیمی تر ۷ روز یا بیشتر هستند ( mtime +7 ) را سیستم پیدا کند و حذف کند ( rm -f ).

شما می توانید بازه زمانی مورد بررسی و حذف را بیشتر کنید مثلا بجای ۷ روز یا بیشتر از ۱۰ روز یا بیشتر استفاده کنید ( mtime +10 ).

امیدواریم آموزش پیدا کردن و حذف فایل های سنگین در سرور در سرور مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.

هاست و دامنه

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *