پروتکل SMTP چیست

پروتکل SMTP چیست

هاست وردپرس

با آموزش پروتکل SMTP چیست از وبلاگ آموزشی پرداز آی تی و دسته آموزش های عمومی در خدمت شما هستیم و قصد داریم تا در این مطلب به توضیح درباره پروتکل SMTP چیست بپردازیم و همچنین درباره نحوه عملکرد SMTP برای شما توضیح دهیم.

برای ارسال ایمیل ها می توان از پروتکل های SMTP ، POP3 و IMAP استفاده کرد که SMTP برای ارسال ایمیل ها و POP3 و IMAP برای دریافت ایمیل ها مورد استفاده قرار می گیرند. این پروتکل ها کمک می کنند که ایمیل های ارسالی بدون توجه به مشخصات نرم افزاری و سخت افزاری منتقل شده و به دست دریافت کنندگان برسند.

در میان این پروتکل ها SMTP یکی از رایج ترین و محبوب ترین پروتکل ها برای ارسال ایمیل از طریق اینترنت است و یک پروتکل لایه کاربردی محسوب می شود و توسط نیرو های متخصص IETF ایجاد شده و نگهداری می شود.

در ادامه با آموزش پروتکل SMTP چیست همراه پرداز IT باشید.

پروتکل SMTP چیست

پروتکل SMTP چیست

SMTP در حقیقت مخفف شده جمله Simple Mail Transfer Protocol می باشد و پروتکلی است که برای ارسال ساده پست های الکترونیکی یا همان ایمیل ها مورد استفاده قرار می گیرد.

پروتکل SMTP به دلیل ویژگی های کاربردی و امکاناتی که در اختیار قرار می دهد جز مهم ترین پروتکل های اینترنت می باشد و جز پروتکل های TCP/IP محسوب می شود.

این پروتکل تقریبا مثل یک واسط یا دستیار ایفای نقش می کند که ایمیل های ارسال شده توسط فرستنده ها را برای دریافت کنندگان منتقل می کند و از MTA یا همان Mail Transfer Agent بهره می برد.

همچنین بخوانید :  NVMe چیست

پروتکل SMTP بسیار ساده می باشد و به همین دلیل دارای محدودیت هایی مثل عدم قابلیت دریافت ایمیل ، تبدیل تمام ایمیل ها به کد اسکی ۷ بیتی و … اشاره کرد.

به دلیل محدودیتی که این پروتکل در نگهداری و ذخیره ایمیل ها دارد با یکی از پروتکل های دریافت کننده ایمیل (POP3 (Post Office Protocol3 یا (IMAP (Internet Message Access Protocol مورد استفاده قرار می گیرد.

یعنی در برنامه هایی مثل Gmail از POP3 یا IMAP در کنار SMTP به منظور ارسال و دریافت پست های الکترونیک استفاده می شود تا محدودیت های SMTP برای کاربران از بین برود و امکان ذخیره سازی و دانلود کردن ایمیل ها فراهم باشد.

پورتی که پروتکل SMTP برای ارسال ایمیل ها از آن استفاده می کند پورت ۲۵ اینترنت است.

به دلیل محدودیت هایی که SMTP به دلیل تبدیل تمام ایمیل ها به کد اسکی ۷ بیتی و ارسال فایل هایی مانند عکس ، فیلم و … دارد ، امروزه از ESMTP به طور گسترده استفاده می شود که دیگر این محدودیت ها در این پروتکل وجود ندارد.

پروتکل ESMTP در حقیقت همان پروتکل SMTP می باشد که گسترش پیدا کرده و امکان ارسال و دریافت فایل های چند رسانه ای مثل عکس را برای کاربران فراهم می کند و از پورت ۵۸۷ استفاده می کند.

پروتکل SMTP چیست

اگر SMTP از SSL برای امن سازی اتصالات خود بهره ببرد از SMTP به SMTPS تغییر پیدا می کند که در تنظیمات SMTP Server شما می توانید مشخص کنید اگر سرور شما دارای SSL می باشد ، SMTP نیز از SSL استفاده کند.

امروزه SMTP Server های فراوانی وجود دارند که رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرند و اقدام به دریافت ایمیل های کاربران و ارسال آنها برای دریافت کنندگان می کنند.

همچنین بخوانید :  حل خطا Make AJAX cacheable در GTmetrix

پروتکل SMTP چطور کار می کند؟

پروتکل SMTP معمولا در یک سرویس گیرنده ایمیل یکپارچه سازی شده و از چهار بخش اصلی که روند ارسال ایمیل را انجام می دهند تشکیل شده است.

  1. کاربر یا سرویس گیرنده که به عنوان عامل ایمیل شناخته می شود و به طور مخفف MUA شناخته می شود.
  2. سرور یا سرویس دهنده که به عنوان عامل ارسال ایمیل شناخته می شود و به طور مخفف MSA شناخته می شود.
  3. عامل انتقال ایمیل یا MTA
  4. عامل تحویل ایمیل یا MDA

پروتکل SMTP چیست

کاربر فرستنده یک ایمیل را از طریق مرورگر یا نرم افزار های ایمیل ارسال به عنوان MUA ارسال می کند. سپس سرور SMTP با سرور DNS ارتباط برقرار می کند و به دنبال IP سرور SMTP هدف می گردد به عنوان MDA شناخته می شود.

پس از پیدا شدن آدرس مقصد ، سرور SMTP ایمیل را از طریق MTA به سرور SMTP هدف ارسال می کند و در نهایت نیز گیرنده یا MUA ایمیل را به کمک پروتکل های IMAP یا POP3 دریافت می کند.

برترین ارائه دهندگان SMTP

۱٫ ارائه دهنده : Yahoo

آدرس SMTP سرور  : http://smtp.mail.yahoo.com

پورت : ۴۶۵

۲٫ ارائه دهنده : Gmail

آدرس SMTP سرور  : http://smtp.gmail.com

پورت : برای SSL پورت ۴۶۵ و برای TLS/STARTTLS پورت ۵۸۷

۳٫ ارائه دهنده : Outlook

آدرس SMTP سرور  : http://smtp.live.com

پورت : ۵۸۷

امیدواریم آموزش پروتکل SMTP چیست مورد توجه شما کاربران گرامی قرار گرفته باشد.

هاست و دامنه

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *