پروتکل SMTP چیست

پروتکل SMTP چیست

هاست وردپرس

با آموزش پروتکل SMTP چیست از وبلاگ آموزشی پرداز آی تی و دسته آموزش های عمومی در خدمت شما هستیم و قصد داریم تا در این مطلب به توضیح درباره پروتکل SMTP چیست بپردازیم.

برای ارسال ایمیل ها می توان از پروتکل های SMTP ، POP3 و IMAP استفاده کرد که SMTP برای ارسال ایمیل ها و POP3 و IMAP برای دریافت ایمیل ها مورد استفاده قرار می گیرند.

این پروتکل ها کمک می کنند که ایمیل های ارسالی بدون توجه به مشخصات نرم افزاری و سخت افزاری منتقل شده و به دست دریافت کنندگان برسند.

در ادامه با آموزش پروتکل SMTP چیست همراه پرداز IT باشید.

پروتکل SMTP چیست

پروتکل SMTP چیست

SMTP در حقیقت مخفف شده جمله Simple Mail Transfer Protocol می باشد و پروتکلی است که برای ارسال ساده پست های الکترونیکی یا همان ایمیل ها مورد استفاده قرار می گیرد.

پروتکل SMTP به دلیل ویژگی های کاربردی و امکاناتی که در اختیار قرار می دهد جز مهم ترین پروتکل های اینترنت می باشد و جز پروتکل های TCP/IP محسوب می شود.

این پروتکل تقریبا مثل یک واسط یا دستیار ایفای نقش می کند که ایمیل های ارسال شده توسط فرستنده ها را برای دریافت کنندگان منتقل می کند و از MTA یا همان Mail Transfer Agent بهره می برد.

پروتکل SMTP بسیار ساده می باشد و به همین دلیل دارای محدودیت هایی مثل عدم قابلیت دریافت ایمیل ، تبدیل تمام ایمیل ها به کد اسکی ۷ بیتی و … اشاره کرد.

به دلیل محدودیتی که این پروتکل در نگهداری و ذخیره ایمیل ها دارد با یکی از پروتکل های دریافت کننده ایمیل (POP3 (Post Office Protocol3 یا (IMAP (Internet Message Access Protocol مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین بخوانید :  داون شدن سایت و سرور

یعنی در برنامه هایی مثل Gmail از POP3 یا IMAP در کنار SMTP به منظور ارسال و دریافت پست های الکترونیک استفاده می شود تا محدودیت های SMTP برای کاربران از بین برود و امکان ذخیره سازی و دانلود کردن ایمیل ها فراهم باشد.

پورتی که پروتکل SMTP برای ارسال ایمیل ها از آن استفاده می کند پورت ۲۵ اینترنت است.

به دلیل محدودیت هایی که SMTP به دلیل تبدیل تمام ایمیل ها به کد اسکی ۷ بیتی و ارسال فایل هایی مانند عکس ، فیلم و … دارد ، امروزه از ESMTP به طور گسترده استفاده می شود که دیگر این محدودیت ها در این پروتکل وجود ندارد.

پروتکل ESMTP در حقیقت همان پروتکل SMTP می باشد که گسترش پیدا کرده و امکان ارسال و دریافت فایل های چند رسانه ای را برای کاربران فراهم می کند و از پورت ۵۸۷ استفاده می کند.

پروتکل SMTP چیست

اگر SMTP از SSL برای امن سازی اتصالات خود بهره ببرد از SMTP به SMTPS تغییر پیدا می کند که در تنظیمات SMTP Server شما می توانید مشخص کنید اگر سرور شما دارای SSL می باشد ، SMTP نیز از SSL استفاده کند.

امروزه SMTP Server های فراوانی وجود دارند که رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرند و اقدام به دریافت ایمیل های کاربران و ارسال آنها برای دریافت کنندگان می کنند.

امیدواریم آموزش پروتکل SMTP چیست مورد توجه شما کاربران گرامی قرار گرفته باشد.

هاست و دامنه

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *