آموزش های پلسکآموزش های سرور ویندوز

نصب کنترل پنل پلسک بر روی ویندوز سرور

هاست وردپرس

کنترل پنل پلسک که با نام تجاری Plesk Onyx مانند سی پنل و دایرکت ادمین کنترل پنلی برای مدیریت سایت و هاست می باشد. این کنترل پنل با هر دو سیستم عامل محبوب Windows و Linux سازگاری کامل دارد اما به طور ویژه بر روی سیستم عامل Windows مورد استفاده قرار می گیرد و بر روی این سیستم عامل دارای کارایی ، عملکرد و پایداری بالاتری نسبت به لینوکس است. در این آموزش قصد داریم نحوه نصب کنترل پنل پلسک بر روی ویندوز سرور را به طور کامل آموزش دهیم تا بتوانید به سادگی پلسک را بر روی سرور مجازی/اختصاصی ویندوزی خود نصب کنید.

در ادامه آموزش نصب کنترل پنل پلسک بر روی ویندوز سرور با پرداز آی تی همراه باشید.

نصب کنترل پنل پلسک بر روی ویندوز سرور

برای نصب پلسک بر روی سرور باید ابتدا پیش نیاز های این امر را فراهم کنید.

پیش نیاز های نصب کنترل پنل پلسک

ویندوز سرور 2012 یا 2016

رم حداقل 2 گیگابایت

پردازنده حداقل 2 هسته

فضا 30 گیگابایت

نصب پلسک روی سرور ویندوزی

ابتدا وارد سرور ویندوزی خود شوید (آموزش اتصال به سرور ویندوز ) سپس وارد سایت پلسک شوید و از طریق این لینک در سایت پلسک ثبت نام کنید. پس از ثبت نام وارد شدن به صفحه جدید بر روی آیکن مربوط به گزینه Plesk Windows Installer کلیک کنید تا Installer پلسک برای ویندوز دانلود شود. شما می توانید از طریق این لینک Installer پلسک برای ویندوز را به طور مستقیم دانلود کنید.

نصب کنترل پنل پلسک بر روی ویندوز سرور

پس از دانلود شدن Plesk Windows Installer بر روی فایل آن کلیک کنید ، یک پنجره اخطار نمایان می شود که باید بر روی گزینه Run کلیک کنید تا پنجره Command باز شود و آدرسی که باید در مرورگر ویندوز سرور وارد شود ، نمایش داده شود.

نصب کنترل پنل پلسک بر روی ویندوز سرور

با ورود به لینک مورد نظر ابتدا باید زبان را مشخص کنید و پس از آن با استفاده از نام و پسورد سرور خود با کلیک بر روی گزینه Log In وارد شوید.

نصب کنترل پنل پلسک بر روی ویندوز سرور

در صفحه Install and Update Plesk و تب Summary بر روی گزینه Install or Upgrade Product کلیک کنید. تب Updates source and installation settings نیز برای تنظیمات پیشرفته تر مانند زبان ، سرور Proxy و … را تنظیم کرد اما چون تنظیمات پیش فرض برای نصب مناسب هستند از طریق تب Summary ادامه می دهیم.

نصب کنترل پنل پلسک بر روی ویندوز سرور

در صفحه Install or Upgrade Product شما باید ابتدا چک باکس کنار Plesk را فعال کنید و از طریق کادر کشویی مقابل Install Version باید ورژن پلسک مورد نظر خود را برای نصب بر روی ویندوز سرور را انتخاب کنید و بر روی گزینه Continue کلیک کنید. پیشنهاد می کنیم در این مرحله ورژنی را انتخاب کنید که به عنوان ورژن Stable معرفی شده است.

نصب کنترل پنل پلسک بر روی ویندوز سرور

 را بر روی Custom تنظیم کرده و چک باکس گزینه Preview Components Selection را فعال کنید و بر روی گزینه Continue کلیک کنید.

نصب کنترل پنل پلسک بر روی ویندوز سرور

در صفحه بعدی از طریق گزینه Installation Type می توانید نوع نصب را مشخص کنید که شامل سه نوع گزینه نصب است.

حالت نصب Recommended : این نوع نصب شامل کانفیگ های مناسب برای میزبانی وب مانند وب سرور ، میل سرور ، دیتابیس سرور و ویژگی های کاربردی برای استفاده بهتر می باشد.

حالت نصب Full : این نوع نصب شامل تمام ویژگی ها و امکانات کنترل پنل پلسک می شود که برای انتخاب این حالت نیاز به فضایی بیشتر از دیگر حالت های است.

حالت نصب Custom : این نوع نصب به شما این امکان را می دهد تا بتوانید به راحتی امکانات مورد نیاز خود برای نصب را سفارشی سازی کنید. در صورتی که نیاز به کانفیگ تخصصی دارید این گزینه پیشنهاد می شود.

در حالت عادی اگر آشنایی زیادی با پلسک ندارید و یا کاربری ساده دارید می توانید حالت Recommended را انتخاب کنید اما در ادامه برای کامل بودن این آموزش ما حالت Custom را انتخاب و با این نوع نصب پیش می رویم. البته این نکته نیز قابل ذکر است که شما حتی پس از تکمیل نصب پلسک می توانید به راحتی ویژگی های پلسک را حذف و یا اضافه کنید.

در نهایت بر روی گزینه Continue کلیک کنید.

در مرحله بعدی شما می توانید مولفه ها و ویژگی هایی که برای نصب همراه پلسک نیاز دارید را انتخاب کنید. می توانید گزینه ها را مانند تصاویر زیر انتخاب کنید و بر روی گزینه Continue کلیک کنید.

نصب کنترل پنل پلسک بر روی ویندوز سرور

نصب کنترل پنل پلسک بر روی ویندوز سرور

نصب کنترل پنل پلسک بر روی ویندوز سرور

در مرحله بعد از طریق گزینه Plesk Installation Directory محل نصب پلسک را مشخص کنید. گزینه Path for storing user data محل ذخیره اطلاعات کاربر و گزینه Path for storing content of web sites محل ذخیره اطلاعات سایت را مشخص می کند. از طریق گزینه Plesk adminstrator password یک رمز عبور برای ادمین پلسک مشخص کنید.

نصب کنترل پنل پلسک بر روی ویندوز سرور

بر روی گزینه Continue کلیک کنید تا مراحل نصب Plesk بر روی سرور ویندوز آغاز شود که مدت زمان نصب متناسب با نوع نصب می تواند متغیر باشد.

پس از اتمام نصب و نمایش پیام موفقیت آمیز بودن نصب بر روی گزینه OK کلیک کنید.

نصب کنترل پنل پلسک بر روی ویندوز سرور

تنظیم اولیه کنترل پنل پلسک

در صفحه پس از نصب چک باکس گزینه I agree to the terms of license agreement را انتخاب و بر روی گزینه Accept کلیک کنید.

در مرحله بعد از طریق قسمت View Selector باید نوع مصرف و هدف از نصب پلسک را انتخاب کنید.

از طریق Select your interface می توانید نوع نمایش داخلی کنترل پنل را مشخص کنید که پیشنهاد ما حالت Power User view می باشد که با فعال کردن چک باکس گزینه Use Custom View نیز می توانید آن را به صورت اختصاصی تنظیم کنید.

در نهایت در این قسمت نیز بر روی گزینه OK کلیک کنید.

در مرحله بعدی از طریق کادر Full hostname هاست نیم سرور را به صورت FQDN (مانند plesk.pardazit.com) وارد کنید و از طریق کادر های New Password و Confirm Password یک رمز عبور جدید برای ادمین وارد کرده و بر روی گزینه OK کلیک کنید.

در مرحله بعدی و قسمت Adminstrator Information باید اطلاعاتی مانند آدرس ایمیل ، شماره و … را وارد کنید و بر روی گزینه OK کلیک کنید.

نصب کنترل پنل پلسک بر روی ویندوز سرور

در صفحه بعدی از طریق تب Plesk License Key بر روی گزینه Install Key کلیک کنید تا مراحل فعال کردن پلسک را دنبال کنید.

نصب کنترل پنل پلسک بر روی ویندوز سرور

در صورت خریداری لایسنس می توانید آن را وارد کنید یا اینکه از لایسنسی که به عنوان لایسنس تریال پس از ثبت نام در سایت پلسک برای ایمیل شما ارسال شده است استفاده کنید و در نهایت بر روی گزینه OK کلیک کنید.

نصب کنترل پنل پلسک بر روی ویندوز سرور

پس از فعالسازی پلسک یک صفحه جدید برای شما باز می شود که در کادر Username یک نام کاربری جدید وارد کنید و در کادر های New Password و Confirm Password رمز عبور وارد کرده و بر روی گزینه OK کلیک کنید.

نصب کنترل پنل پلسک بر روی ویندوز سرور

در اینجا به پایان آموزش نصب کنترل پنل پلسک بر روی ویندوز سرور از وبلاگ پرداز آی تی رسیدیم و امیدواریم با استفاده از این مطلب توانسته باشید به راحتی پلسک را بر روی سرور مجازی ویندوز نصب کرده و تنظیمات اولیه کنترل پنل پلسک را انجام داده باشید.

هاست و دامنه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا