معنی RAID هارد چیست و چه کاربردی دارد

معنی RAID هارد چیست و چه کاربردی دارد

هاست وردپرس

با مطلب معنی RAID هارد چیست و چه کاربردی دارد از وبلاگ پرداز آی تی و دسته آموزش های عمومی در خدمت شما هستیم.

در این مطلب قصد داریم تا در مورد RAID هارد صحبت کنیم و پس از آشنایی با RAID هارد ، کاربرد های RAID هارد دیسک ها را برای شما بیان کنیم.

در ادامه با معنی RAID هارد چیست و چه کاربردی دارد همراه پرداز IT باشید.

معنی RAID هارد چیست و چه کاربردی دارد

برای اینکه متوجه بشویم RAID دیسک چه کاربرد و کارایی دارد ابتدا باید با RAID و نحوه عملکرد آن آشنا شویم.

RAID چیست؟

تکنولوژی Redundant Array Of Independent Disks که به اختصار RAID نامیده می شود اولین بار در دهه ۹۰ به صورت سخت افزاری مورد استفاده قرار گرفت و به دلیل محدودیت هایی که داشت امکان استفاده از آن در تمام سیستم ها نبود اما به طور کل استفاده از RAID معمولا در سرور ها کاربرد بیشتری دارد.

معنای Redundant Array Of Independent Disks ، آرایه‌ پشتیبان دیسک‌‌ های مستقل است و عملکرد RAID به این صورت است که چند هارد دیسک جدا از هم را مجازی سازی و یکپارچه می کند تا به این شکل کارایی سیستم بیشتر شود و عملکرد آن نیز بهبود یابد. همچنین برای افزایش خطا پذیری و امنیت داده نیز می توان از RAID استفاده کرد.

RAID چیست؟

به طور واضح تر می توان گفت که شما به کمک RAID می توانید چند هارد دیسک که مجزا هستند را به عنوان یک هارد دیسک واحد در سیستم معرفی کنید که یا باعث بهبود عملکرد می شود یا خطاپذیری ( Fault  Tolerance) را افزایش می دهد.

همچنین بخوانید :  معنی آپ تایم چیست

توضیح بیشتر : منظور از افزایش خطاپذیری این است که در صورت به وجود آمدن مشکل یا خطا در یکی از هارد ها ، عملکرد سیستم و اطلاعات دچار مشکل نشوند و ایمنی سرور های سخت افزاری را بهبود ببخشند.

RAID ها دو نوع مختلف دارند که معروف به RAID های سخت افزاری و RAID های نرم افزاری هستند ، اما در این مطلب قصد نداریم به توضیح در مورد انواع RAID ها بپردازیم و در مطلبی جدا در کنار معرفی RAID های سخت افزاری و نرم افزاری ، مزایا و معایب هر کدام را نیز بیان می کنیم.

همانطور که گفتیم RAID ها دو نوع نرم افزاری و سخت افزاری دارند که متناسب با انتخاب هر کدام از این دو نوع شما می توانید بهبود عملکرد یا Performance یا افزایش خطا پذیری و امنیت داده ها و یا تلفیقی از این دو را به دست آورید.

ظرفیت و عملکرد کل آرائه یا سیستم ارتباط مستقیمی با Level یا سطح RAID و همچنین تعداد دیسک های موجود دارد.

توضیح بیشتر : RAID ها علاوه بر دو نوع سخت افزاری و نرم افزاری دارای سطح ها یا Level های مختلفی هستند که هر کدام از این سطح ها نقاط قوت و ضعف ، تاثیر متفاوت بر روی عملکرد و سرعت Read & Write  و بهره گیری از ظرفیت را دارا می باشند و منظور از سطح های مختلف ، شیوه هایی است که در ذخیره سازی اطلاعات استفاده می شود.

پس همانطور که گفتیم انتخاب هر نوع و سطحی از RAID می تواند باعث بهبود عملکرد یکی از شاخص ها یا هر دو شاخص ها شود.

همچنین بخوانید :  الکسا،غول رده بندی سایت ها

معنی RAID هارد چیست و چه کاربردی دارد

کاربرد RAID چیست؟

به کمک RAID شما می توانید هارد ها را به شکلی تنظیم کنید که اطلاعات سیستم بر روی تمام هارد ها وجود داشته باشد و با این کار دیگر نگران از دست رفتن اطلاعات و داده های موجود بر روی یک هارد نخواهید بود چون محتوای آن بر روی سایر هارد ها نیز در دسترس است.

همچنین شما می توانید با استفاده از RAID ، اطلاعات را بر روی تمام هارد ها پخش کنید و با این کار علاوه بر اینکه عملکرد یا Performance بهتر می شود دیگر تمام فشار بر روی یک هارد نیست.

پس می توان نتیجه گرفت که کاربرد RAID دو مورد اساسی است.

  1. افزایش خطاپذیری و امنیت اطلاعات
  2. بهبود عملکرد Read & Write و Performance

بیان این نکته الزامی است که متناسب با نوع و سطح RAID انتخابی شما ، می توان هر دو موردی که بالا بیان شد را به دست آورد.

امیدورایم مطلب معنی RAID هارد چیست و چه کاربردی دارد مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

هاست و دامنه

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *