محتوای پنهان وب چیست

محتوای پنهان وب چیست

هاست وردپرس

سلام و درود به شما کاربران پرداز IT. در خدمت شما همراهان عزیز وبلاگ آموزشی پرداز IT هستیم و قصد داریم مطلب محتوای پنهان وب چیست که از دسته مطالب اینترنت وبلاگ می باشد را به شما ارائه کنیم.

مسلما تا به حال به طور گسترده ای از موتور های جست و جو مثل گوگل استفاده کرده اید و از نتایج نمایش داده شده توسط موتور های جست و حو بهره بردید. به طور قطع اگر موتور های جست و جو وجود نداشتند کار ما برای کار در فضای اینترنت و بین سایت ها بسیار سخت میشد.

محتوای پنهان وب چیست

محتوای پنهان وب چیست

 

مطمئنا موتور های جست و جو کارایی بسیار زیادی در زندگی روزمره مردم دارند و این موضوع را نمیشه نادیده گرفت ، اما در مواردی نیز موتور های جست و جو دارای اشکالات هستند که از نظر بسیار از ما پنهان مانده و هیچ آشنایی با این موارد نداریم.

یکی از این موارد محتوای پنهان وب یا Deep web می باشد. محتوای پنهان وب در اصل به مطالب و بخش های از فضای اینترنت و وب گفته می شود که توسط موتور های جست و جو استاندارد سازی یا ایندکس نشده اند.

پس می توان گفت که موتور های جست و جو در نتایح نمایش داده شده به کاربران ، تمام اطلاعات و گزینه هایی که وجود دارند را در درسترس کاربران خود قرار نمی دهند.

به محتوایی که به کاربران نشان داده می شود و کاربران از آنها استفاده می کنند محتوای وب سطحی یا surface web می گویند که توسط موتور های جست و حو لیست شده اند. ولی محتوای پنهان وب یا Deep web آن دسته از اطلاعات وب می باشند که موتور های جست و جوی رایج نمی توانند آنها را پیدا یا بازیابی کنند و در سایت هایی که شاید دیگر فعالیتی ندارند به نوعی دفن شده اند.

همچنین بخوانید :  سیستم مدیریت محتوا یا CMS چیست

جالب است بدانید که Deep web از لحاظ حجم و انبوه اطلاعات بسیار وسیع تر از surface web یا محتوای وب سطحی می باشد.

deep web چیست

محتوای پنهان وب چیست

اندازه و حجم Deep web را نمی توان به طور دقیق بیان کرد زیرا اطلاعات آن مخفی می باشد اما تخمین های حدودی حاکی از این است که حجم آن به طور اعجاب آوری ۵۰۰ برابر فضای surface web می باشد و هر روز نیز در حال رشد به صورت پنهان می باشد.

محتوای پنهان وب معمولا شامل دیتابیس ها ، اطلاعات بدون هایپرلینک ، صفحات خصوصی وب ، سایت های ثبت نشده در موتور های جست و جو و …. می شود که با روش های معمول موجود نمی توان به آنها دسترسی داشت.

زمانی فایل های PDF و تصاویر Flash نیز جزیی از Deep web حساب می شدند ، اما با پیشرفت موتور های جست و جو در توانایی دسترسی به این نوع فایل ها ، این فایل ها از فضای Deep web خارج شدند

تفاوت دارک وب و دیپ وب چیست

محتوای پنهان وب چیست

لازم است بیان کنیم که Deep web با Dark Web متفاوت است و با وجود اینکه در مواردی جای یک دیگر استفاده می شوند اما تفاوت هایی در موضوع دارند.

Dark Web یا وب تاریک در اصل بخش کوچکی از Deep web می باشد. ولی با این تفاوت که Dark Web شامل سایت های پنهان غیرقانونی می شود که توسط موتور های جست و جو ایندکس نمی شوند و برای دسته ای خاص از مردم کاربرد دارد که به دنبال کار ها و استفاده های غیر قانونی می باشند.

همچنین بخوانید :  آموزش رفع خطای Default Website Page

اما Deep web شامل تمام سایت های پنهانی می شود که توسط موتور های جست و جو ایندکس نمی شوند و برای عموم مردم نیز می تواند کاربرد داشته باشد. با بیان ساده تر به سایت های غیرقانونی موجود در فضای محتوای پنهان وب یا Deep web ، وب تاریک یا Dark Web می گویند.

به پایان مطلب محتوای پنهان وب چیست رسیدیم و امیدوار هستیم که از این مطلب آموزشی استفاده کرده باشید.

هاست و دامنه

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *