سرور مجازی چیست

سرور مجازی چیست

هاست وردپرس

با سرور مجازی چیست از وبلاگ پرداز آی تی و دسته آموزش های عمومی در خدمت شما هستیم.

اگر با سرویس های میزبانی و انواع سرور ها آشنایی داشته باشید احتمالا تا به حال با نام سرور مجازی یا VPS روبرو شده اید و این سوال برای شما ایجاد شده است که سرور مجازی چیست یا اینکه VPS چیست و چه ویژگی ها و تفاوت های آن نسب به سایر سرویس های میزبانی مثل هاست چیست؟

همچنین ممکن است به دلیل عدم آشنایی با سرور مجازی ، برخی افراد تصور کنند که سرور های مجازی با سرور اختصاصی یکی هستند و تفاوتی میان سرور ها وجود ندارد.

در ادامه همراه پرداز IT باشید تا به طور کامل در مورد سرور مجازی چیست به شما توضیح دهیم

سرور مجازی چیست

برای اینکه توضیح دهیم سرور مجازی یا VPS چسیت باید بگوییم سرور مجازی یا Virtual Private Server که به آن VPS نیز گفته می شود در حقیقت یک سرور اختصاصی است به صورت مجازی توسط نرم افزار های مجازی ساز مثل Vmware ، KVM ، Virtuozzo و … مجازی سازی شده و به بخش های کوچک و جدا از هم با قابلیت های متفاوت تبدیل می شوند. به همین دلیل است که به سرور های مجازی VDS یا Virtual Dedicated Server ( سرور اختصاصی مجازی ) نیز گفته می شود.

سرور مجازی چیست

سرور های مجازی از لحاظ منابع RAM ، HDD ، CPU و … به صورت مجزا بخشی مشخص از منابع سرور اختصاصی را بهره می برند و هر VPS منابع مستقل خود را دارد که این مورد باعث می شود مثل یک سرور اختصاصی اما با قدرت محدودتر محسوب شوند که به طور مداوم به برق و اینترنت متصل هستند.

همچنین بخوانید :  CDN چیست

در سرور های مجازی که بر روی یک سرور اختصاصی مجازی سازی شده اند منابعی مثل RAM و HDD به صورت مجزا از هم هستند اما CPU در بین تمام سرور های مجازی مشترک است و یکی از تفاوت های اصلی سرور مجازی و سرور اختصاصی نیز همین موضوع است.

با توجه به مستقل بودن سرور های مجازی می توان بر روی هر سرور مجازی از سیستم عامل ، نرم افزار ها ، تنظیمات و کانفیگی خاص و متفاوت از سایر سرور های مجازی استفاده کرد که همین موضوع باعث شده تا با توجه به هزینه کمتر سرور مجازی نسبت به سرور اختصاصی ، کاربران گرایش بیشتری به خرید سرور مجازی یا خرید VPS داشته باشند.

اما باید به این نکته توجه داشت که سرور مجازی استقلال و امکاناتی در سطح سرور اختصاصی را ندارد و به واسطه نرم افزار های مجازی ساز مثل یک سیستم و سرور مستقل به نظر می آید اما از لحاظ عملکرد تفاوتی میان سرور مجازی و اختصاصی ( با کانفیگ یکسان ) وجود ندارد.

سرور مجازی چیست

در سرور مجازی دسترسی به root سرور در اختیار کاربران قرار دارد و هر کاربر می تواند متناسب با نیاز خود ، سرور مجازی خود را تنظیم کند و امکان استفاده از سرور مجازی برای میزبانی وب ، سیستم ارسال ایمیل ، دانلود ، آپلود و … وجود دارد.

هر سرور مجازی که بر روی سرور اختصاصی مجازی سازی می شود دارای یک IP اختصاصی است ( امکان سفارش بیشتر IP نیز وجود دارد ) که به وسیله این IP به اینترنت وصل شده و در دسترس قرار می گیرد.

به طور کلی سرور مجازی را می توان سرویسی بین سرور اختصاصی و هاست های اشتراکی در نظر داشت که مزایا و معایب مختص به خورد را دارد.

همچنین بخوانید :  آموزش تغییر DNS های دامنه در سایت ایرنیک

ویژگی سرور مجازی

ویژگی سرور مجازی یا VPS را با توضیح در قسمت سرور مجازی چیست بیان کردیم اما در این قسمت قصد داریم ویژگی سرور مجازی را به صورت موردی برای شما بیان کنیم.

ویژگی سرور مجازی

جداسازی و منابع اختصاصی

هر سرور مجازی یا VPS به دلیل اینکه توسط نرم افزار های مجازی ساز به سروری مجزا تبدیل می شود دارای منابع مشخصی از RAM ، HDD ، CPU و … سرور اختصاصی است که این منابع به صورت مستقل از سایر سرور های مجازی است.

دسترسی به Root سرور

به دلیل اینکه هر سرور مجازی خود به عنوان یک سرور مستقل و مجزا از سایر سرور های مجازی محسوب می شود ، کاربر می تواند دسترسی کاملی به روت سرور داشته باشد.

محیط جداگانه

همانطور که توضیح دادیم به دلیل مستقل بودن سرور های مجازی ، هر سرور می تواند مشخصات ، سیستم عامل ، نرم افزار ها و کانفیگ خاص خود را داشته باشد و با وجود تغییر یا اشکال در یک سرور سایر سرور های مجازی تاثیری نمی گیرند و فعالیت خود ادامه می دهند.

هزینه کم

سرور مجازی همانطور که بالاتر بیان کردیم سرویسی میان سرور های اختصاصی و هاست اشتراکی محسوب می شوند.

سرور مجازی در حقیقت اکثر ویژگی های سرور اختصاصی را در خود جای داده و به لطف نرم افزار های مجازی ساز به عنوان یک سرور مستقل محسوب می شود که می تواند ویژگی ها و امکانات زیادی را برای کاربران همراه داشته باشد.

استقلال عملکرد

سرور های مجازی با توجه به ویژگی ها و امکاناتی که می توانند داشته باشند و همچنین مستقل بودن آنها ، تفاوت زیادی با سرویس های اشتراکی دارند در حالی که از لحاظ هزینه همانظور که بیان کردیم بسیار مقرون به صرفه تر از سرور اختصاصی هستند.

همچنین بخوانید :  ایرنیک چیست

در پایان امیدواریم که توانسته باشیم توضیحی کامل در مورد سرور مجازی یا VPS خدمت کاربران گرامی ارائه کنیم و مطلب سرور مجازی چیست مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

هاست و دامنه

اشتراک گذاری پست