راهنمای انتخاب نام دامنه

راهنمای انتخاب نام دامنه

هاست وردپرس

با مطلب راهنمای انتخاب نام دامنه وبلاگ پرداز آی تی از دسته آموزش های عمومی در خدمت شما هستیم.

انتخاب یک نام مناسب برای دامنه سایت که زمینه فعالیت سایت یا شرکت ما را مشخص کند بسیار سخت و در بعضی از موارد شاید محال شده باشد.

اما همیشه یک انتخاب دقیق که تلفیقی از تکنیک های انتخاب دامنه در کنار خلاقیت ذهن باشد می تواند نتیجه ای رضایت بخش ایجاد کند و نتیجه آن یک دامنه زیبا و با مفهوم باشد.

در انتخاب نام دامنه به هیچ عنوان نباید عجله کرد و بررسی های فراوانی بر انتخاب یک اسم متناسب با زمینه فعالیت و نام شرکت انتخاب کرد.

این نام می تواند آینده شغلی شما را هدف قرار دهد و به نوعی جنبه ای از اعتبار شما در فضای اینترنت را تشکیل دهد پس حتما از منابع مختلفی برای انتخاب یک نام دامنه مناسب بهره ببرید.

در راهنمای انتخاب نام دامنه ما سعی می کنیم تا چند نکته و راه ساده برای انتخاب یک دامنه مناسب خدمت شما بیان کنیم و در صورت نیاز این مطالب را در آموزش های بعدی ادامه دهیم.

همراه پرداز IT با راهنمای انتخاب نام دامنه باشید.

راهنمای انتخاب نام دامنه

انتخاب پسوند مناسب برای دامنه

اولین مورد مهم برای انتخاب دامنه سایت یا شرکت این است که می خواهید از چه پسوندی استفاده کنید.

پسوند های زیادی امروزه وجود دارد که می تواند فعالیت محلی ، بین المللی و موضوعی شما را تعیین کند. البته هزینه ثبت دامنه با پسوند های مختلف متفاوت است.

به عنوان مثال پسوند های com یا net و … از دسته پسوند های بین المللی هستند و به راحتی قابلیت ثبت دارند اما هزینه آنها می تواند نسبت با سایر پسوند ها بیشتر باشد.

همچنین بخوانید :  حل ارور Avoid CSS import در GTmetrix

نوع دیگر پسوند ها ، پسوند های محلی یا منطقه ای هستند مثل ir که پسوند اختصاصی ایران است.

پسوند های موضوعی نیز نوع دیگری هستند که می توانند مشخص کننده زمینه فعالیت شما باشند مثل travel.

موضوع دیگر این است که در صورت ثبت دامنه با پسوندی به غیر از پسوند ir ، حتما سعی کنید برای جلوگیری از سو استفاده پسوند ir را نیز ثبت کنید.

کوتاه بودن دامنه

امروزه انتخاب یک نام دامنه که هم کوتاه باشد و هم با معنا بسیار سخت اما شدنی است و تنها کافیست که کمی خلاقیت در انتخاب نام دامنه به خرج دهید.

کوتاه بودن نام دامنه علاوه بر اینکه باعث می شود راحت و سریع خوانده شود ، بهتر در ذهن مشتریان و مخاطبان نقش می بندد و باعث ماندگاری آن در ذهن می شود مثل سایت فروش بلیط کنسرت Tik8.

همچنین سعی کنید به هیچ عنوان در نام دامنه از نماد ها و حروف تکراری پشت هم استفاده نکنید و تا جایی که امکان دارد نام ها را به زیبایی مخفف کنید که علاوه بر کوتاه شدن نام معنای زیبایی نیز داشته باشد.

کوتاهی دامنه همچنین می تواند باعث شود که کاربران و مخاطبین مورد نظر ما آنها به راحتی نوشته و تایپ کنند.

برند بودن دامنه انتخابی

اگر آینده نگر هستید و قرار است با سایت خود زندگی کنید پس باید نام انتخابی برای دامنه طوری باشد که نام دامنه برای شما برند ساز باشد و در آینده شما را با مشکل مواجه نکند.

نام هایی مثل دیجی کالا از آن دست اسم هایی هستند که الان بعد از چندین سال خود تبدیل به برند شده اند و یک برند و دامنه خاص محسوب می شود.

همچنین بخوانید :  خطا Minify CSS در Gtmetrix

برای برند شدن دامنه می توانید قسمتی از موضوع سایت خود را در نام دامنه مشخص کنید و یا از کلمات کلیدی در نام دامنه خود استفاده کنید اما توجه کنید که برای این مورد زیاده روی نکنید.

وجود کلمه کلیدی می تواند به راحتی موضوع سایت شما را برای مخاطبان مشخص کند و تاثیری نیز در سئو سایت داشته باشد اما در مواردی نیز موتور های جست و جو می توانند فرض کنند که شما سعی دارید آنها را گول بزنید.

همچنین از استفاده از تشابهی از نام سایر برند ها برای پیشرفت سریع تر خود پرهیز کنید زیرا به طور معمول چنین سایت هایی حس خوشایندی به مخاطبان نمی دهد.

استفاده از ابراز های پیشنهاد دامنه

شاید کمی عجیب باشند اما هستند سایت هایی که به طور آنلاین می توانند شما را در انتخاب یک نام مناسب راهنمایی و کمک کنند.

این دست از سایت ها به طور معمول زمینه فعالیت شما را می پرسند و نام دلخواه شما برای دامنه را نیز از شما درخواست می کنند و سپس به بررسی می پردازند.

این سایت ها به بررسی فاکتور های مشخص شده توسط شما در میان دامنه های آزاد می پردازند و در نهایت دامنه های آزاد مرتبط و شبیه به فاکتور های تعیین شده توسط شما را نمایش می دهند.

سایت هایی مثل namestation ، nameboy ، leandomainsearch و … از این دست ابزار های پیشنهاد دامنه هستند که کمک شایانی به شما برای انتخاب یک نام مناسب می کنند.

 

این ها مواردی بودند که می توانند شما را برای انتخاب یک دامنه مناسب کمک کنند اما همانطور که گفتیم علاوه بر این موارد می توان با کمی خلاقیت نیز بسیار بهتر عمل کرد.

همچنین بخوانید :  بلاک چین چیست؟

در انتخاب نام دامنه صبور باشید و سعی کنید تا حد امکان سریع و بدون تحقیق عمل نکنید زیرا با شروع کار سایت و پیشرفت دیگر جای برگشت نیست و تغییر دامنه با وجود امکان پذیر بودن می تواند باعث ضربه به اعتبار سایت شما شود.

امیدواریم راهنمای انتخاب نام دامنه مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.

هاست و دامنه

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *