تفاوت RAID سخت افزاری و RAID نرم افزاری

تفاوت RAID سخت افزاری و RAID نرم افزاری

هاست وردپرس

با مطلب تفاوت RAID سخت افزاری و RAID نرم افزاری از وبلاگ پرداز آی تی و دسته آموزش های عمومی در خدمت شما هستیم.

در این مطلب قصد داریم تا به تفاوت رید های سخت افزاری و نرم افزاری بپردازیم و همچنین مزایا و معایب رید های سخت افزاری و نرم افزاری را برای شما بیان کنیم.

اگر دقیقا نمی دانید که RAID چیست و چه کارکردی دارد پیشنهاد می کنیم که حتما مطلب معنی RAID هارد چیست و چه کاربردی دارد را مطالعه بفرمایید.

در ادامه با مطلب تفاوت RAID سخت افزاری و RAID نرم افزاری همراه پرداز IT باشید.

تفاوت RAID سخت افزاری و RAID نرم افزاری

در این مطلب آموزشی ما ابتدا هر کدام از رید های سخت افزاری و نرم افزاری را معرفی می کنیم و توضیح کاملی در مورد عملکرد آنها می دهیم و پس از توضیح در مورد هر یک از این دو نوع RAID ، ویژگی ها و مزایا و معایب هر کدام را معرفی می کنیم.

تفاوت RAID سخت افزاری و RAID نرم افزاری

RAID سخت افزاری چیست؟

RAID سخت افزاری در واقع اولین نوع RAID است که در سال ۱۹۹۰ برای اولین بار مورد استفاده قرار گرفت و به دلیل اینکه نیاز این نوع از RAID نیاز به سخت افزار های جانبی و اضافی دارد جهت اسنفاده از آن محدودیت وجود دارد و به راحتی برای روی هر سیستمی امکان اجرا و پیاده سازی آن وجود ندارد. ( بیشتر بر روی سیستم ها و سرور های سخت افزاری از RAID سخت افزاری استفاده می شود )

RAID سخت افزاری وابسته به سخت افزار RAID Controller است که وظیفه عملیات پردازش را بر عهده می گیرد تا بار ناخواسته و اضافی به سیستم و سرور اصلی وارد نشود تا عملکرد آن تحت تاثیر قرار بگیرد و شما با وجود پردازش های سنگین در سیستم و سرور اصلی نیز دچار هیچ مشکلی اعم از کاهش سرعت خواند و نوشتن و … نخواهید شدکه این مورد یکی از موارد برتری رید های سخت افزاری نسبت به رید های نرم افزاری می باشد.

همچنین بخوانید :  الکسا،غول رده بندی سایت ها

در RAID سخت افزاری به دلیل نیاز به تجهیزات جانبی ، هزینه این نوع از RAID زیادتر از RAID نرم افزاری است و برای هر شخصی امکان استفاده از RAID سخت افزاری وجود ندارد. اما نباید از این نکته مهم غافل شد که رید های سخت افزاری قدرت و امکانات بسیار زیادی را در اختیار قرار می دهند که رید های نرم افزاری توانایی آن را ندارند.

RAID سخت افزاری وابستگی به سیستم عامل ندارد و شما حتی بدون سیستم عامل نیز می توانید RAID سخت افزاری را تنظیم و پیکربندی کنید و به دو روش کارت مستقل یا یکپارچه روی سیستم می توانید RAID سخت افزاری را پیاده سازی کنید.

مزایا RAID سخت افزاری

 1. دارای کارایی و عملکرد مستقل از سیستم و سرور ( پردازش ها سریع تر انجام شده و با پردازش های سنگین دچار مشکل نمی شوید )
 2. امنیت و محافظت از داده های هارد در هنگام به وجود آمدن خرابی و بوت سیستم
 3. RAID سخت افزاری بسیار قابل اعتماد است.
 4. در مقابل ویروس ها آسیب پذیر نیستند.
 5. توانایی مهاجرت ، جایگزینی و تعویض
 6. بهره مندی از رابط های گرافیکی جهت مدیریت و ساخت RAID
 7. توانایی در مدیریت هارد های استفاده شده

و …

معایب RAID سخت افزاری

 1. هزینه زیاد
 2. نیاز به سخت افزار جانبی
 3. انعطاف پذیری کم

RAID نرم افزاری چیست؟

RAID نرم افزاری چیست؟

RAID های نرم افزاری پس از RAID سخت افزاری مورد توجه قرار گرفتند و دلیل عمده آن نیز هزینه بسیار پایین تر آن نسبت به RAID سخت افزاری و عدم نیاز به تهیه سخت جانبی برای مدیریت و انجام وظایف RAID بود که باعث شد استفاده از RAID نرم افزاری بسیار راحت تر و بیشتر از RAID سخت افزاری شود.

همچنین بخوانید :  آموزش حل ارور Gateway 504

RAID های نرم افزاری به سادگی قابل اجرا و پیاده سازی هستند و به همین دلیل که نیاز به سخت افزار جانبی ندارند برای مدیریت و انجام وظایف خود وابسته به سیستم عامل هستند. در سیستم عامل های کاربردی امروزه RAID های نرم افزاری به بخشی از نرم افزار های پیش فرض سیستم عامل تبدیل شده اند.

اما از معایب اصلی RAID نرم افزاری باید بیان کنیم که ین نوع از RAID به دلیل وابستگی به سیستم عامل و اجرا بر روی سیستم و سرور اصلی باید از منابع و پردازنده سیستم استفاده کند که این یعنی به وجود آمدن یک فشار مضاعف به پردازنده و سیستم که می تواند عملکرد سیستم و سرور را تحت تاثیر خود قرار دهد و همچنین در حین پردازش های سنگین در سیستم ، عملکرد و سرعت Read & Write رید به شکل چشم گیری کاهش پیدا کند.

همچنین به دلیل اینکه RAID نرم افزاری وابسته به سیستم عامل است ، اگر سیستم عامل دچار مشکل شود می تواند نتیجه آن از دست رفتن تمام اطلاعات شما شود.

مزایا RAID نرم افزاری

از مزایا رید نرم افزاری می توان تنها به هزینه پایین آن و همچنین عدم نیاز به سخت افزار جانبی جهت انجام وظایف اشاره کرد.

معایب RAID نرم افزاری

 1. به دلیل استفاده از منابع و پردازنده سیستم و سرور ، فشار بیشتری بر روی سیستم تحمیل می شود و می تواند باعث افت کارایی شود.
 2. خطر از دست رفتن داده ها و اطلاعات در صورت خرابی ، بوت سیستم و عدم توانایی در بازیابی اطلاعات
 3. محدودیت در مهاجرت ، جایگزینی و تعویض
 4. در مقابل ویروس ها آسیب پذیر هستند.
 5. عدم استفاده از قابلیت کش RAID
همچنین بخوانید :  سرور چیست

و …

امیدواریم مطلب تفاوت RAID سخت افزاری و RAID نرم افزاری مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

هاست و دامنه

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *