آموزش های میکروتیک

آموزش کامل بک آپ گیری از کانفیگ میکروتیک

هاست وردپرس

به طور معمول افرادی که اقدام به خرید سرور مجازی میکروتیک می کنند قصد اعمال کانفیگ ها و تنظیماتی خاص بر روی سیستم عامل را دارند تا متناسب با نیاز خود از میکروتیک استفاده کنند به همین دلیل بک آپ گیری از کانفیگ های اعمال شده بر روی سرور میکروتیک علاوه بر اینکه می تواند در مواقع ضروری کارآمد باشد می تواند در مواردی مثل فراموشی رمز عبور، تغییر میکروتیک و … کاربردی باشد به همین دلیل در این مطلب از پرداز آی تی با آموزش کامل بک آپ گیری از کانفیگ میکروتیک همراه شما هستیم.

همچنین در آموزش های قبلی نحوه بک آپ گیری از کاربران میکروتیک را یاد دادیم که در صورت نیاز می توانید از آموزش بک آپ گیری از کاربران میکروتیک استفاده کنید.

در ادامه آموزش کامل بک آپ گیری از کانفیگ میکروتیک همراه ما باشید تا به شما نحوه تهیه نسخه پشتیبان از کانفیگ های سرور مجازی میکروتیک با استفاده از Winbox را به طور کامل آموزش دهیم.

آموزش کامل بک آپ گیری از کانفیگ میکروتیک

برای شروع ابتدا با استفاده از نرم افزار Winbox به سرور میکروتیک خود متصل شوید که برای این مورد می توانید از آموزش اتصال به میکروتیک با Winbox استفاده کنید.

پس از ورود به محیط میکروتیک از منو دسترسی ها در سمت چپ بر روی گزینه Files رفته تا زیر گزینه های آن نمایش داده شود، سپس گزینه Backup را انتخاب کنید.

آموزش کامل بک آپ گیری از کانفیگ میکروتیک

پنجره File List برای شما باز می شود که از کادر مربوط به File Name می توانید فایل کانفیگ هایی که تا به حال بر روی سرور اعمال کرده اید را مشاهده کنید. فایل کانفیگی که قصد دارید از آن بک آپ تهیه شود را در حالت انتخاب قرار داده و از طریق گزینه های بالای صفحه بر روی گزینه Backup کلیک کنید.

پنجره Backup برای شما نمایش داده می شود که در کادر Name باید یک نام برای فایل بک آپ وارد کنید و در صورت نیاز برای فایل یک رمز تعیین کنید در غیر این صورت چک باکس گزینه Don’t Encrypt را فعال کرده و بر روی دکمه Backup کلیک کنید.

آموزش کامل بک آپ گیری از کانفیگ میکروتیک

حال فایل بک آپ با نامی که برای آن وارده کردید در پنجره مربوط به File List نمایش داده می شود که می توانید با کلیک راست بر روی آن و انتخاب گزینه Download آن را دانلود کرده و یا با موس (کلیک راست) فایل بک آپ را گرفته و در صفحه سیستم خود رها کنید تا بک آپ به سیستم شما منتقل شود.

در صورتی که می خواهید از کد های دستوری برای بک آپ گیری از کانفیگ ها استفاده کنید می توانید از طریق منو گزینه New Terminal را انتخاب کرده و دستور زیر را در ترمینال اجرا کنید.

[admin@MikroTik] > system backup save name=MikBackup dont-encrypt=yesSaving system configuration

در اینجا موفق شدیم از کانفیگ میکروتیک بک آپ گیری کنیم و در ادامه نحوه ریستور یا بازگردانی فایل بک آپ در میکروتیک را برای شما آموزش می دهیم.

آموزش Restore بک آپ کانفیگ در میکروتیک

برای آموزش Restore بک آپ کانفیگ در میکروتیک شما باید به سرور مجازی میکروتیک خود متصل شوید سپس به مسیر File و Backup رفته تا پنجره File List باز شود.

حال فایل بک آپ که از مرحله قبلی با Drag and Drop به سیستم خود منتقل کرده بودید را مجدد با موس گرفته و در پنجره File List میکروتیک رها کنید تا فایل بک آپ به سرور منتقل شود.

فایل بک آپ را در وضعیت انتخاب قرار داده و از گزینه بالای پنجره File List گزینه Restore را انتخاب کنید و یا بک کلیک بر روی دکمه Restore در پنجره جدید از طریق گزینه Backup File، فایل بک آپ را انتخاب کرده و در صورت تعیین پسورد برای آن، رمز را وارد کرده و در نهایت بر روی دکمه Restore کلیک کنید.

پس از بازگردانی بک آپ بر روی میکروتیک سیستم از شما می خواهد که یک بار سیستم عامل مجدد راه اندازی شود که تایید کنید و پس از راه اندازی مجدد کانفیگ ها بر روی سرور ریستور و اعمال شده اند.

توجه: در صورتی که کانفیگ ها را بر روی یک سرور میکروتیک جدید ریستور کردید می توانید مک آدرس سیستم را ریست کنید که برای این کار از منو گزینه Infreface را انتخاب کرده و در پنجره مربوطه بر روی گزینه Reset MAC Address کلیک کنید.

آموزش کامل بک آپ گیری از کانفیگ میکروتیک

در اینجا به پایان آموزش کامل بک آپ گیری از کانفیگ میکروتیک از پرداز آی تی رسیدیم و امیدواریم با استفاده از این مطلب توانسته باشید مراحل بک آپ گیری از کانفیگ ها و بازگردانی بک آپ کانفیگ در میکروتیک را با موفقیت انجام دهید.

هاست و دامنه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا