آموزش های میکروتیک

آموزش کانفیگ DHCP Server در میکروتیک

هاست وردپرس

Dynamic Host Configuration Protocol یا DHCP که به معنای پروتکل تنظیمات میزبان پویا می باشد یک پروتکل کلاینت/سرور است با تنظیم DHCP بر روی سرور، سرور به طور خودکار اطلاعاتی مثل IP Address، Gateway، Subnet و DNS را به DHCP سمت کاربر یا همان کلاینت ارسال می کند و به طور کلی امور مربوط به مدیریت شبکه سیستم را کاهش و آسان می کند به همین منظور در این مطلب از پرداز آی تی قصد داریم به آموزش کانفیگ DHCP Server در میکروتیک بپردازیم.

در هر روتر و سرور میکروتیک یک DHCP به صورت داخلی وجود دارد که با استفاده از آن کاربر می تواند یک سرور مجازی میکروتیک را به یک سرور DHCP تبدیل کرده و امور مربوط به مدیریت و تنظیم شبکه را به میزان زیادی آسان کند، پس در ادامه آموزش کانفیگ DHCP Server در میکروتیک همراه ما باشید تا این مطلب آموزشی را به پایان برسانیم.

آموزش کانفیگ DHCP Server در میکروتیک

برای شروع ابتدا با استفاده از نرم افزار Winbox به سرور مجازی میکروتیک خود متصل شوید. برای این کار می توانید از آموزش اتصال به سرور میکروتیک با Winbox استفاده کنید.

افزودن IP مربوط به DHCP Server

پس از ورود به سرور از منو دسترسی بر روی گزینه IP رفته و گزینه Addresses را انتخاب کنید تا پنجره Address Litst نمایان شود و بر روی آیکن + کلیک کنید.

آموزش کانفیگ DHCP Server در میکروتیک

در پنجره New Address شما باید در کادر Address آدرس یا رنج IP مورد نظر خود را وارد کرده و Interface را بر روی ether5 قرار دهید و در نهایت بر روی گزینه Apply و سپس OK کلیک کنید.

آموزش کانفیگ DHCP Server در میکروتیک

در صورتی که می خواهید مراحل بالا را از طریق کد در ترمینال میکروتیک اجرا کنید می توانید از دستور زیر استفاده کنید و IP خود را جایگزین کنید.

ip address add address=192.168.50.1 interface=ether5

تنظیم DHCP Server

حال از منو بر روی گزینه IP رفته و سپس زیر گزینه DHCP را انتخاب کنید.

با باز شدن پنجره DHCP Server به تب DHCP رفته و سپس از گزینه های دسترسی بر روی گزینه DHCP Setup کلیک کنید.

آموزش کانفیگ DHCP Server در میکروتیک

پنجره DHCP Setup باز می شود که در مرحله اول گزینه DHCP Server Interface را مشاهده می کنید و باید از طریق کادر باز شونده مقابل آن یک Interface که قرار است DHCP از آن استفاده کند را انتخاب کنید و بر روی دکمه Next کلیک کنید.

در مرحله بعدی شما گزینه DHCP Address Space را مشاهده می کنید که باید بلوک شبکه LAN یا رنج/آدرس IP که تمایل داریم DHCP Server از آن استفاده کند را مشخص می کنیم (کاربر IP مشخص شده در این مرحله را دریافت می کند) و بر روی گزینه Next کلیک می کنیم.

آموزش کانفیگ DHCP Server در میکروتیک

در مرحله Gateway for DHCP Network شما باید Gateway شبکه یا IP را مشخص کنید تا کاربر این Gateway را از سرور DHCP دریافت کند. سپس بر روی گزینه Next کلیک کنید.

آموزش کانفیگ DHCP Server در میکروتیک

در مرحله Addresses to Give Out شما باید محدوده رنج IP که کاربر DHCP می تواند استفاده کند را مشخص می کنید و گزینه Next را انتخاب کنید.

آموزش کانفیگ DHCP Server در میکروتیک

در مرحله DNS Servers شما باید دو IP مربوط به DNS Server دلخواه را وارد کرده و بر روی گزینه Next کلیک کنید.

آموزش کانفیگ DHCP Server در میکروتیک

در مرحله Lease Time شما می توانید مدت زمان استفاده یک کاربر از IP را مشخص کنید که به طور پیش فرض این زمان 3 روز است اما شما می توانید زمان دلخواه خود را وارد کرده و بر روی گزینه Next کلیک کنید تا پیام Setup has completed successfully نمایش داده شود.

آموزش کانفیگ DHCP Server در میکروتیک

به جای مراحل انجام بالا می توانید با اجرا کد دستوری زیاد در New Terminal تنظیمات مربوط به راه اندازی سرور DHCP در میکروتیک را انجام دهید. IP خود و اطلاعات دیگر مورد نظر خود را جایگزین این اطلاعات کنید.

/ip dhcp-server add address-pool=dhcp_pool1 disabled=no interface=ether5 name=dhcp1
/ip dhcp-server network add address=192.168.50.0/24 dns-server=8.8.8.8 gateway=192.168.50.1

کانفیگ DHCP در سرور میکروتیک کامل شده و پیام موفقیت آمیز بودن تنظیم را مشاهده می کنید. پس از این IP هر دستگاهی را به شبکه سرور خود متصل کنید به طور خودکار از DHCP سرور میکروتیک یک IP به آن اختصاص داده می شود و کاربران می توانند اطلاعات را از سرور DHCP دریافت کنند.

برای بررسی این مورد که IP به چه کاربری اختصاص پیدا کرده است می توانید مجدد از طریق منو و IP زیر گزینه DHCP را انتخاب کرده و به تب Leases بروید.

در اینجا به پایان آموزش کانفیگ DHCP Server در میکروتیک از پرداز آی تی رسیدیم و امیدواریم که این مطلب آموزشی مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

هاست و دامنه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا