آموزش های سی پنل

آموزش کانفیگ و استفاده PHP-FPM در سی پنل

هاست وردپرس

PHP یکی از پرکاربرد ترین زبان های برنامه نویسی سطح وب است که در انواع سایت ها و سیستم ها و همچنین CMS ها یا همان سیستم های مدیریت محتوا مثل وردپرس، جوملا و … از آن استفاده شده. با گسترش استفاده از این زبان برنامه نویسی تلاش ها برای استفاده و اجرا بهینه و سریع سیستم های مبتنی بر این زبان نیز بیشتر شد که PHP-FPM یکی از این موارد است. PHP-FPM به اجرا سریع PHP کمک می کند و هر چه یک وب سرور شلوغ تر باشد کارایی PHP-FPM نیز بیشتر به چشم می آید. PHP-FPM در حقیقت یک پیاده سازی جایگزین برای PHP است که با کنترل بهینه مصرف منابع سرور باعث اجرا سریع تر PHP روی وب سرور های پرترافیک می شود و بسیار کارآمد است. به همین دلیل در این مطلب تصمیم گرفتیم با آموزش کانفیگ و استفاده PHP-FPM در سی پنل در خدمت شما باشیم تا نحوه فعالسازی و کانفیگ PHP-FPM در سرور های cPanel و WHM را توضیح دهیم.

آموزش کانفیگ و استفاده PHP-FPM در سی پنل

فرآیند فعالسازی و تنظیم PHP-FPM در سی پنل باید از طریق سیستم WHM انجام شود و می توان این قابلیت را برای تمام دامنه ها با یک کلیک فعال کرد یا به صورت موردی برای دامنه های دلخواه.

فعالسازی PHP-FPM در WHM

برای فعال کردن PHP-FPM روی سرور و WHM ابتدا وارد WHM می شویم و از قسمت SOFTWARE گزینه MutliPHP Manager را انتخاب کرده یا به صورت مستقیم همین عبارت را داخل کادر جست و جو وارد می کنیم.

آموزش کانفیگ و استفاده PHP-FPM در سی پنل

در صفحه مربوط به MutliPHP Manager از قسمت System PHP-FPM بر روی دکمه Turn On کلیک می کنیم تا وضعیت System PHP-FPM به ON تغییر کند. با این کار PHP-FPM در سیستم فعال می شود اما فرآیند فعالسازی آن برای دامنه ها به صورت خودکار انجام نمی شود که در صورت نیاز برای فعال کردن برای تمام دامنه ها می توانید در همین قسمت روی دکمه Convert All Accounts to PHP-FPM کلیک کنید تا PHP-FPM برای تمام دامنه های موجود روی سرور و WHM فعال شود.

آموزش کانفیگ و استفاده PHP-FPM در سی پنل

در صورتی که می خواهید PHP-FPM به صورت موردی برای دامنه های مورد نظر شما فعال شود می توانید از در همین صفحه از قسمت Set PHP Version per Doman دامنه مورد نظر خود را پیدا کرده و در مقابل نام دامنه از تب PHP-FPM این گزینه را بر روی وضعیت ON قرار دهید. در صورتی که می خواهید برای چند دامنه دلخواه این کار را انجام دهید، برای صرفه جویی در زمان ابتدا دامنه های مورد نظر خود را انتخاب کنید و سپس گزینه PHP-FPM را روی وضعیت ON قرار داده و روی دکمه Apply کلیک کنید.

آموزش کانفیگ و استفاده PHP-FPM در سی پنل

آموزش تنظیم PHP-FPM

تنظیمات و کانفیگ PHP-FPM را می توان به صورت کلی روی سرور اعمال کرد یا به صورت موردی روی دامنه های دلخواه این کار را انجام داد. برای کانفیگ به بخش MultiPHP Manager رفته و روی گزینه System PHP-FPM Configuration کلیک کنید.

آموزش کانفیگ و استفاده PHP-FPM در سی پنل

در قسمت PHP-FPM Pool Option سه گزینه برای تنظیم وجود دارد که به صورت پیش فرض برای تمام دامنه اعمال شده است. در ادامه هر سه گزینه را برای تنظیم توضیح می دهیم.

گزینه Max Requests مربوط به حداکثر تعداد درخواست هر پروسس است که به صورت پیش فرض مقدار آن 20 است که برای سرویس های معمول میزبانی مناسب می باشد اما در صورتی که سرویس پرترافیکی دارید می توانید آن را 40 یا 60 درخواست ارتقا دهید.

گزینه Process Idle Timeout مربوط به زمان فعال بودن یک پروسس بیکار تا غیرفعال شدن است. چنین فرآیند هایی باعث مصرف منابع سرور می شوند اما زمان غیرفعال شدن آنها نه باید خیلی کم باشد و نه خیلی زیاد! زمان پیش فرض 10 ثانیه است اما ممکن است برای سرور های پرترافیک نیاز به زمان بیشتری باشد.

گزینه Max Children نیز مربوط به حداکثر تعداد پروسس های فعال در هر pool است که به صورت پیش فرض پروسس است.

توجه داشته باشید روی فاکتور های بالا موارد زیادی مثل میزان منابع سخت افزاری سرور تاثیرگذار هستند.

برای تنظیم به صورت موردی برای هر دامنه دلخواه به صفحه MultiPHP Manager رفته و از قسمت Set PHP Version per Doman در مقابل نام دامنه مورد نظر خود روی گزینه Edit PHP-FPM کلیک کنید و تنظیمات مقادیر مورد نظر را بر اساس توضیحات بالا انجام دهید.

آموزش کانفیگ و استفاده PHP-FPM در سی پنل

در نهایت روی دکمه Save Configuration کلیک کنید تا تنظیمات ذخیره شوند.

به پایان آموزش کانفیگ و استفاده PHP-FPM در سی پنل رسیدیم و امیدواریم این آموزش از وبلاگ پرداز آی تی نیز مورد توجه شما قرار گرفته باشد. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید می توانید از بخش نظرات با ما در ارتباط باشید.

هاست و دامنه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا