آموزش های سرور ویندوزامنیت

آموزش نصب و فعالسازی BitLocker در ویندوز سرور

هاست وردپرس

با آموزش نصب و فعالسازی BitLocker در ویندوز سرور از وبلاگ پرداز آی تی و دسته آموزش های سرور ویندوز و امنیت در خدمت شما هستیم و در این مطلب قصد داریم تا نحوه نصب کردن BitLocker و راه اندازی BitLocker در ویندوز سرور را آموزش دهیم.

در مطلب قبلی در مورد قابلیت BitLocker چیست یا همان BitLocker Drive Encryption صحبت کردیم که می توانید برای آشنایی بیشتر با بیت لاکر این مطلب را مطالعه کنید.

در ادامه با آموزش نصب و فعالسازی BitLocker در ویندوز سرور همراه پرداز IT باشید تا نحوه نصب و فعال کردن قابلیت BitLocker در سرور مجازی و سرور اختصاصی ویندوز را آموزش دهیم.

آموزش نصب و فعالسازی BitLocker در ویندوز سرور

برای آموزش نصب و فعالسازی BitLocker در ویندوز سرور باید به شما توضیح دهیم که در نسخه های کلاینتی ویندوز ، قابلیت BitLocker به طور پیش فرض در دسترس است و کاربر به راحتی می تواند آن را جهت حفاظت از اطلاعات خود فعال کند اما در نسخه های ویندوز سرور BitLocker به طور پیش فرض نصب نبوده و کاربر خود باید مقدمات نصب را انجام داده و پس از آن BitLocker را فعال کند که در این قسمت ابتدا آموزش نصب BitLocker در ویندوز سرور را ارائه می کنیم و پس از نصب ، آموزش فعالسازی BitLocker در ویندوز سرور را یاد می دهیم.

آموزش نصب BitLocker ویندوز سرور

برای نصب BitLocker در ویندوز سرور ابتدا وارد سرور ویندوزی خود شوید و از طریق منو Start بر روی Server Manager کلیک کنید تا داشبود Server Manager برای شما باز شود.

از قسمت Dashborad و از طریق گزینه های بخش Quick Start بر روی گزینه Add Roles and Features کلیک کرده تا این پنجره برای شما باز شود و در مرحله Before You Begin بر روی Next کلیک کرده و در مرحله Installation Type نیز حالت Role-based or featured-based installation را انتخاب کنید و بر روی Next کلیک کنید.

در مرحله Server Roles بر روی Next کلیک کنید تا به مرحله Features رفته و از طریق کادر Features چک باکس گزینه های BitLocker Drive Encryption و Enhanced Storage را فعال کنید و گزینه Next را انتخاب کنید.

آموزش نصب و فعالسازی BitLocker در ویندوز سرور

در مرحله Confirmation چک باکس گزینه Restart the destination server … را فعال کنید و گزینه Install را زده تا مراحل نصب قابلیت های انتخاب شده انجام شود.

در نهایت پس از کامل شدن نصب سیستم به صورت خودکار ریست شده و پس از راه اندازی مجدد ویندوز سرور ، قابلیت BitLocker بر روی ویندوز سرور نصب شده است.

آموزش نصب و فعالسازی BitLocker در ویندوز سرور

آموزش فعالسازی BitLocker در ویندوز سرور

از طریق قسمت سرچ ویندوز قسمت Edit Group Policy را جست و جو کنید تا پنجره Local Group Policy Editor برای شما باز شود. سپس از طریق کادر سمت چپ آدرس

Computer Configuration>Administrative Templates>Windows Components>BitLocker Drive Encryption>Operating System Drives

را دنبال کنید و از طریق کادر سمت راست بر روی گزینه Require additional authentication at startup دبل کلیک کنید تا پنجره جدیدی باز شود.

در این پنجره حالت Enabled را انتخاب کرده و از قسمت Options چک باکس مربوط به گزینه Allow BitLocker without a compatibile TPM را فعال کنید و بر روی گزینه Apply و سپس OK کلیک کنید و در نهایت سیستم را ریست کنید.

آموزش نصب و فعالسازی BitLocker در ویندوز سرور

وارد Control Panel ویندوز شوید و Bitlocker Drive Encryption را سرچ کرده و بر روی آن کلیک کنید و در پنجره جدید می توانید درایو سرور را مشاهده کنید و در مقابل آن گزینه Turn On Bitlocker را انتخاب کنید تا مراحل کانفیگ و تنظیم BitLocker شروع شود.

آموزش نصب و فعالسازی BitLocker در ویندوز سرور

تنظیم BitLocker ویندوز سرور

در مرحله Choose how to unlock your drive at startup می توانید دو حالت Insert a USB flash drive یا Enter a Passoword را انتخاب کنید که در مطلب رمزگذاري BitLocker چيست در مورد آنها توضیح دادیم و در سیستم هایی که فاقد چیپ TPM هستند می توان از این دو روش استفاده کرد.

استفاده از حالت Insert a USB flash drive و اتصال یک USB علاوه بر امنیت بیشتر ، دیگر نیاز نیست هر دفعه رمزی وارد کرد اما می توانید از حالت Enter a Passoword و وارد کردن رمز نیز استفاده کنید که در اینجا ما حالت Enter a Passoword را انتخاب می کنیم.

آموزش نصب و فعالسازی BitLocker در ویندوز سرور

در مرحله بعد در کادر های Enter your password و Reenter یک رمز با سختی مناسب را وارد کرده و گزینه Next را انتخاب کنید.

آموزش نصب و فعالسازی BitLocker در ویندوز سرور

در مرحله بعدی شما می توانید یک کلید بازیابی یا recovery key برای مواقعی که رمز را فراموش کردید تعیین کنید که این recovery key می تواند به صورت ذخیره بر روی USB یا Save to a USB flash drive ، ذخیره در فایل یا Save to a file و پرینت کلید بازیابی یا Print the recovery key باشد.

آموزش نصب و فعالسازی BitLocker در ویندوز سرور

سپس بر روی Next کلیک کنید و در مرحله بعد حالت رمزگذاری فایل ها و اطلاعات را باید انتخاب کنید که گزینه Encrypt used disk space only را انتخاب کرده و بر روی Next کلیک کرده.

آموزش نصب و فعالسازی BitLocker در ویندوز سرور

چک باکس گزینه Run BitLocker system check را فعال کرده و بر روی Continue کلیک کنید و در نهایت گزینه Restart now را انتخاب کنید تا سیستم مجدد راه اندازی شود.

آموزش نصب و فعالسازی BitLocker در ویندوز سرور

توجه داشته باشید که با هر بار راه اندازی مجدد سیستم ، برای دسترسی به اطلاعات درایو  ویندوز سرور باید کد رمزی که تعیین کردید را وارد کنید.

آموزش نصب و فعالسازی BitLocker در ویندوز سرور

امیدواریم آموزش نصب و فعالسازی BitLocker در ویندوز سرور مورد توجه شما قرار گرفته باشد. در صورتی که شما رمز BitLocker را فراموش کردید و امکان دسترسی به اطلاعات هارد خود را نداشتید می توانید از آموزش بازگردانی رمز BitLocker استفاده کنید.

هاست و دامنه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا