آموزش های SSHآموزش های سرور ویندوز

آموزش ساخت کلید SSH با PuTTY

هاست وردپرس

با آموزش ساخت کلید SSH با PuTTY از وبلاگ پرداز آی تی و دسته آموزش های SSHدر خدمت شما هستیم و در این مطلب نحوه ایجاد SSH Keys یا کلید های SSH برای دسترسی به SSH با استفاده از نرم افزار PuTTY را آموزش می دهیم.

به طور معمول اگر شما از کاربران سرور مجازی یا سرور اختصاصی باشید ، برای دسترسی به SSH سرور خود از نام کاربری و رمز عبور استفاده می کنید اما این روش یکی از موارد امنیتی است که پیشنهاد می شود از آن استفاده نکنید زیرا در صورتی که این اطلاعات شما توسط شخص دیگری دیده شود و یا طی حملات brute-force password رمز سرور شما در دسترس افراد سودجو قرار بگیرد ، امنیت سرور شما به طور کامل در خطر قرار می گیرد.

به همین دلیل یکی از مواردی که برای افزایش امنیت سرور استفاده می شود و در مقاله افزایش امنیت سرور مجازی به آن نیز پرداختیم استفاده از کلید های عمومی و خصوصی برای برقراری ارتباط با سرور از طریق SSH است. همچنین در صورتی که با کلید های SSH آشنایی ندارید و نحوه عملکرد آنها را نمی دانید پیشنهاد می کنیم که حتما آموزش کلید SSH چیست؟ را به طور کامل مطالعه بفرمایید.

در ادامه با آموزش ساخت کلید SSH با PuTTY جهت ارتباط با SSH سرور همراه پرداز IT باشید.

آموزش ساخت کلید SSH با PuTTY

برای شروع ابتدا شما باید پکیج PuTTY که را از طریق این لینک دانلود کنید و سپس نرم افزار جهت Puttygen که برای ساخت کلید عمومی و کلید خصوصی استفاده می شود را اجرا کنید.

همچنین در مطلب آموزش کامل ساخت کلید SSH به طور کامل تری درباره تولید کلید SSH صحبت کردیم که در صورت تمایل می توانید این مطلب را مطالعه بفرمایید.

تنظیمات Putty برای ساخت کلید های SSH

پس از اجرای نرم افزار Puttygen و باز شدن پنجره PuTTY Key Generator ، از قسمت Parameters در پایین پنجره گزینه Type of keys generate را بر روی حالت RSA قرار دهید که نسخه SSH-2 می باشد. می توانید این گزینه را بر روی ECDSA نیز قرار دهید.

این گزینه برای تعیین نوع کلید می باشد که در مطلب پروتکل SSH چیست؟ و چه کاربردی دارد؟ در مورد نسخه های مختلف SSH توضیح دادیم.

آموزش ساخت کلید SSH با PuTTY

در کادر مربوط به Number of bits in a generated key مقدار 2048 یا 4096 وارد کنید. کلید های 2048 بیتی نوع پیش فرض کلید های SSH می باشد اما در صورتی که نیاز دارید امنیت کلید های ساخته شده بیشتر باشد می توانید کلید های 4096 بیتی تولید کنید.

تولید کلید های SSH با PuTTY

پس از تعیین تنظیمات بر روی گزینه Generate کلیک کنید و سپس موس سیستم را شروع به حرکت دادن کنید تا Putty فرآیند تولید کلید های SSH را آغاز کند و نوار پیشرفت نیز پر شود که ممکن است چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد. ( تا زمانی که نوار پیشرفت سبز رنگ به طور کامل پر نشده حرکت موس را متوقف نکنید )

این روش تولید کلید SSH باعث می شود تا هکر ها و افراد سودجو نتوانند حرکت موس را پیش بینی کنند.

پس از تکمیل فرآیند تولید کلید SSH ، در قسمت Key کلید عمومی یا public key باید در پنجره نرم افزار ظاهر شود.

آموزش ساخت کلید SSH با PuTTY

در کادر مربوط به Key comment می توانید یک نام به صورت دلخواه برای کلید SSH وارد کنید.

می توانید برای افزایش امنیت کلید ها نیز در کادر های Key passphrase و Confirm passphrase یک رمز عبور وارد کنید.

سپس از قسمت Actions بر روی گزینه Save Private Key کلیک کنید تا کلید خصوصی در سیستم شما ذخیره شود. می توانید کلید عمومی را نیز با انتخاب گزینه Save Public Key ذخیره کنید.

نصب کلید عمومی به عنوان کلید مجاز در سرور

پس از ساخت و ذخیره کلید های عمومی و خصوصی نیاز است تا برای دسترسی به SSH سرور ، کلید خصوصی را در سرور مورد نظر خود قرار دهید.

برای این منظور در محیط SSH دستور زیر را وارد کنید.

~/.ssh/authorized_keys

برای نصب کلید عمومی وارد سرور شده و خروجی کلید عمومی SSH را با دستور بالا در فایل authorized_keys قرار دهید. ( کلید عمومی را در این فایل Paste کنید )

می توانید از دستورات زیر نیز استفاده کنید.

touch ~/.ssh/authorized_keys
yum –y install nano
nano ~/.ssh/authorized_keys

در نهایت فایل را ذخیره کنید.

به پایان مطلب آموزش ساخت کلید SSH با PuTTY رسیدیم و امیدواریم که آموزش ساخت کلید SSH با PuTTY مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

هاست و دامنه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن