آموزش های سرور لینوکس

آموزش تغییر نام پوشه ها در لینوکس

هاست وردپرس

یکی از کار های ساده و اساسی که در لینوکس ممکن است به انجام آن نیاز داشته باشیم تغییر نام یک پوشه یا دایرکتوری در سیستم عامل لینوکس است. این یک فرآیند بسیار ساده است اما اکثر افراد نحوه انجام آن را نمی دانند به همین منظور در این مطلب از پرداز آی تی تصمیم گرفتیم آموزش تغییر نام پوشه ها در لینوکس را توضیح دهیم. این تغییر نام دایرکتوری در لینوکس یا از طریق محیط گرافیکی سیستم عامل انجام می شود یا با اجرا دستوراتی در محیط ترمینال که قصد داریم نحوه تغییر نام دایرکتوری در لینوکس با اجرا دستور در ترمینال را توضیح دهیم پس در ادامه همراه ما باشید.

آموزش تغییر نام پوشه ها در لینوکس

در سیستم عامل لینوکس و بر پایه یونیکس به راحتی با اجرا دستور mv می توان نام دایرکتوری های مورد نظر خود را تغییر دهیم یا حتی آنها را به مسیر های دیگری انتقال دهیم. برای تغییر نام می توانیم از دستوری با فرمت زیر استفاده کنیم.

mv [OPTIONS] source destination

به طور مثال تصور کنید نیاز دارید پوشه ای با نام folder1 را به نام folder2 تغییر دهید که در این صورت باید از دستوری مشابه زیر استفاده کنیم. باید توجه داشته باشید که در صورت وجود نام folder2 از قبل، دایرکتوری folder1 به داخل دایرکتوری folder2 منتقل می شود.

mv folder1 folder2

همانطور که قابل مشاهده است، در این دستور نام اول باید مربوط به نام فعلی پوشه باشد و نام بعدی باید نامی باشد که می خواهیم نام دایرکتوری به آن تغییر پیدا کند.

در صورتی که می خواهید تغییر نام دایرکتوری همراه با انتقال به مسیر جدیدی نیز باشد می توانیم از دستوری مشابه زیر استفاده کنیم. در دستور زیر شما باید نام دایرکتوری های مورد نظر خود را مشخص کرده و همچنین مسیر دایرکتوری فعلی و مسیر جدید را نیز جایگزین کنیم.

mv /home/account/folder1 /home/directory/folder2

تغییر نام چند دایرکتوری به طور همزمان

همانطور که دیدیم نحوه تغییر نام تک دایرکتوری بسیار ساده است اما گاهی ممکن است نیاز باشد چند دایرکتوری را تغییر نام دهیم که اجرا دستور به صورت موردی برای هر کدام زمان بر است پس در این صورت می توانیم با استفاده از دستور mv که در ادامه توضیح می دهیم چند دایرکتوری را به صورت همزمان تغییر نام دهید.

توجه: این روش دارای پیچیدگی زیادی است و نیاز به دانش برنامه نویسی و آشنایی با bash دارد. در صورتی که آشنایی لازم با موارد ذکر شده را ندارید سعی کنید از روش اول برای تغییر نام دایرکتوری ها استفاده کنید.

در این روش ما از bash برای ایجاد یک حلقه استفاده می کنیم.

for d in *; do 
if [ -d "$d" ]; then
mv -- "$d" "${d}_$(date +%Y%m%d)"
fi
done

در خط اول حلقه را ایجاد می کنیم تا لیست تمام اطلاعات را به دست آورده و در خط دوم بررسی کند که آیا یک فایل است یا پوشه؟ در خط سوم نیز دایرکتوری ها را بر اساس تاریخی که کاربر تعیین می کند به دست می آورد. پس یعنی شما می توانید بجای عبارات Y و m و d سال، ماه و تاریخ دایرکتوری ها را وارد کنید.

find . -mindepth 1 -prune -type d -exec sh -c 'd="{}"; mv -- "$d" "${d}_$(date +%Y%m%d)"' \;

در دستور فوق نیز از دستور find با قابلیت -exec استفاده شده تا دایرکتوری ها را به صورت تک تک به mv منتقل کند. {} مربوط به دایرکتوری در حال پردازش است.

مجدد تکرار می کنیم که این روش کمی پیچیده بوده و نیاز به دانش کافی در این زمینه دارد پس در صورتی که آشنایی کافی با دستورات توضیح داده شده ندارید سعی کنید از روش اول برای تغییر نام پوشه ها استفاده کنید.

اینجا به پایان آموزش تغییر نام پوشه ها در لینوکس از پرداز IT رسیدیم و امیدواریم موفق شده باشید نام دایرکتوری مورد نظر خود در سیستم عامل لینوکس را به کمک این مطلب به آسانی تغییر دهید.

هاست و دامنه

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. باعرض سلام تشکر فراوان از زحمات شما واقعاسایت خوبی هست …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا