آموزش های سرور ویندوز

آموزش ایجاد رکورد MX در ویندوز سرور 2019

هاست وردپرس

رکورد MX یا Mail Exchanger Record یکی از انواع رکورد های DNS است که معمولا بر روی سرویس های میزبانی هاست و همچنین سرور مجازی یا اختصاصی ایجاد می شود تا به کمک آن بتوان از طریق هاست یا سرور میزبانی ارتباطات ایمیلی برقرار کرد (ارسال و دریافت ایمیل) و همچنین یکی از پیش نیاز های لازم برای راه اندازی میل سرور یا سرور ایمیل است و در صورتی که شما قصد استفاده از ایمیل یا راه اندازی میل سرور بر روی سرور مجازی ویندوز خود را دارید باید یک رکورد MX بر روی DNS ایجاد کنید تا به آن میل سرور اشاره کند به همین منظور در مطلب از پرداز آی تی با آموزش ایجاد رکورد MX در ویندوز سرور 2019 همراه شما هستیم.

در ادامه آموزش ایجاد رکورد MX در ویندوز سرور 2019 همراه پرداز آی تی باشید تا این مطلب را به پایان برسانیم. در صورتی که پیش از این بر روی ویندوز سرور خود DNS و Forward Lookup Zones و Reverse Lookup Zones ایجاد نکرده اید پیش از شروع آموزش از مطلب نصب و کانفیگ DNS در ویندوز سرور ۲۰۱۹ برای این مهم استفاده کنید.

آموزش ایجاد رکورد MX در ویندوز سرور 2019

لازم به ذکر است که این آموزش را ما از دو روش انجام می دهیم که یک روش از طریق محیط گرافیکی ویندوز GUI و دیگری از طریق PowerShell یا CUI است.

ایجاد رکورد MX در ویندوز سرور (GUI)

برای شروع ابتدا با استفاده از ریموت دسکتاپ به ویندوز سرور خود متصل شوید.

در محیط ویندوز سرور از طریق قسمت جست و جو عبارت Server Manager را سرچ کرده و وارد داشبورد Server Manager شوید. در پنجره Server Manager بر روی گزینه Tools رفته و سپس گزینه DNS را انتخاب کنید.

پنجره DNS Manager برای شما باز می شود که بر روی دایرکتوری Forward Lookup Zones رفته و بر روی نام دامنه یا Zone که از قبل ایجاد کرده اید راست کلیک کرده و بر روی گزینه New Mail Exchanger MX کلیک کنید.

آموزش ایجاد رکورد MX در ویندوز سرور 2019

در کادر Host or child domain یک نام یا پسوندی مطابق نام که می خواهید برای ایمیل آدرس استفاده کنید وارد کنید.

در کادر Fully qualified domain name آدرس دامنه خود را به طور کامل وارد کنید.

در کادر Fully qualified domain name (FQDN) of mail server در این کادر نام دامنه یا آدرس کامل مربوط به سرور ایمیل را وارد کنید و یا با کلیک بر روی گزینه Browse می توانید یک میل سرور یا رکورد A یا CNAME را انتخاب کنید.

آموزش ایجاد رکورد MX در ویندوز سرور 2019

در کادر Mail server priority می توانید اولویت میل سرور را با عددی بین 0 تا 65535 مشخص کنید که این مقدار به طور پیش فرض 10 است.

در نهایت پس از وارد کردن اطلاعات بر روی گزینه OK کلیک کنید تا رکورد MX روی ویندوز سرور ساخته شود.

ایجاد رکورد MX در ویندوز سرور (CUI)

برای تنظیم MX Record روی DNS ویندوز سرور از این روش ابتدا شما باید از طریق قسمت سرچ عبارت powershell را جست و جو کرده و بر روی آن کلیک راست کنید و گزینه Run As Administrator را انتخاب کنید تا پاورشل با دسترسی ادمین باز شود.

حال دستور زیر را اجرا کنید.

Add-DnsServerResourceRecordMX -Name "pardaz" -MailExchange "mail.pardazit.com" -ZoneName "pardazit.com" -Preference 10 -TimeToLive 01:00:00 -PassThru

در این دستور شما باید اطلاعات مورد نظر خود را جایگزین کنید.

Get-DnsServerResourceRecord -ZoneName "pardazit.com" | Format-Table -AutoSize -Wrap

در اینجا به پایان آموزش ایجاد رکورد MX در ویندوز سرور 2019 از پرداز آی تی رسیدیم و امیدواریم این مطلب آموزشی مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

هاست و دامنه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا