آموزش های میکروتیک

آموزش استفاده از Traceroute در میکروتیک

هاست وردپرس

ابزار Traceroute یکی از ابزار های کاربردی متخصصین شبکه است که برای عیب یابی مشکلات و اتصالات شبکه با استفاده از بسته ها برای ردیابی مسیر استفاده می کند. با استفاده از Traceroute می توان مسیر های بسته را با هوپ ها پیدا کنیم پس در ادامه با آموزش استفاده از Traceroute در میکروتیک همراه پرداز آی تی باشید.

آموزش استفاده از Traceroute در میکروتیک

برای شروع ابتدا با استفاده از نرم افزار Winbox یا پنل تحت وب WebFig به به سرور مجازی میکروتیک خود متصل می شویم تا به پنل گرافیکی میکروتیک دسترسی داشته باشیم. از منو سمت چپ بر روی گزینه Tools رفته و سپس گزینه Traceroute را انتخاب می کنیم.

آموزش استفاده از Traceroute در میکروتیک

حال پنجره Traceroute برای ما نمایش داده می شود که باید کادر های موجود در این قسمت را با توجه به توضیحات زیر پر کنیم.

در کادر Traceroute To باید IP مقصد را وارد کنیم.

در کادر Packet Size باید اندازه و سایز بسته های ارسالی به هوپ ها را مشخص کنیم.

از طریق گزینه TimeOut می توانیم مدت زمان انتظار برای دریافت پاسخ درخواست های ارسالی را مشخص کنیم.

با گزینه Protocol می توانیم پروتکل مورد نظر خود را از میان ICMP و UDP انتخاب کنیم.

برای گزینه Port در صورتی که در مرحله قبلی پروتکل UDP را انتخاب کرده باشیم می توانیم در این قسمت یک پورت را به صورت دستی مشخص کنیم.

در صورتی که می خواهید DNS Server هر سروی که گزارش Trace بر می گرداند را مشاهده کنید می توانید چک باکس گزینه Use DNS را فعال کنید. این گزینه به طور پیش فرض غیرفعال است.

آموزش استفاده از Traceroute در میکروتیک

از این قسمت به بعد وارد کردن اطلاعات خواسته شده الزامی ندارد و با مشخص کردن اطلاعت قبلی می توان بر روی گزینه Start جهت شروع Trace اقدام کرد.

از طریق کادر Count می توانیم تعداد بسته های ارسالی برای گزارش را مشخص کنیم.

با گزینه Max Hops می توانیم حداکثر تعداد هوپ ها را مشخص کنیم.

در صورتی که برای گرفتن گزارش تریس می خواهید از IP خاص سرور میکروتیک خود استفاده کنید می توانید این IP را در کادر مربوط به Src.Address وارد کنید.

در کادر Interface می توانید رابط را برای استفاده در tracing مشخص کنید.

اگر از چند جدول بر روی میکروتیک خود استفاده می کنید می توانید از قسمت Routing table یکی از جداول را برای مسیریابی انتخاب کنید.

در نهایت پس از وارد کردن اطلاعات می توانیم بر روی گزینه Start کلیک کرده تا فرآیند گزارش گیری تریس در میکروتیک آغاز شود. در گزارش می توانیم وضعیت شبکه و اشکالات و خطا هایی که در اتصالات شبکه وجود را بررسی و مشاهده کنیم.

به پایان آموزش استفاده از Traceroute در میکروتیک از پرداز آی تی رسیدیم و امیدواریم موفق شده باشید از ابزار Traceroute بر روی سرور مجازی میکروتیک خود استفاده کنید.

هاست و دامنه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا