آموزش اتصال دامنه به DNS در سرور ویندوز

آموزش اتصال دامنه به DNS در سرور ویندوز

هاست وردپرس

با آموزش اتصال دامنه به DNS در سرور ویندوز از وبلاگ پرداز آی تی و دسته آموزش های سرور ویندوز در خدمت شما هستیم و در این مطلب قصد داریم تا نحوه متصل کردن دامنه به DNS در ویندوز سرور را آموزش دهیم.

اولین موردی که شما جهت اتصال دامنه به DNS در ویندوز سرور باید انجام داده باشید نصب DNS بر روی ویندوز سرور است و اگر تا به الان این مورد را انجام نداده اید ، حتما از آموزش نصب Microsoft DNS در ویندوز سرور استفاده کنید و سپس اقدام به متصل کردن دامنه به DNS کنید.

اگر نمی دانید که DNS چیست؟ باید به طور خیلی خلاصه بیان کنیم که DNS مخفف Domain Naming System و هدف آن تغییر نام دامنه به IP Address یا تغییر IP Address به نام می باشد. به طور مثال هنگامی که شما آدرس یک سرور یا صفحه ای از وب را داخل مرورگر خود وارد می کنید ، DNS Server در اینجا نام وارد شده را IP تغییر می دهد تا شما قادر به دیدن صفحه وب یا دسترسی به سرور مورد نظر خود باشید.

به طور کلی اگر شما بخواهید DNS سروری اختصاصی را راه اندازی کنید که بتوانید آن را مدیریت و کنترل کنید باید پس از نصب DNS بر روی ویندوز سرور خود ، دامنه را از طریق ایجاد یک Zone به آن متصل کنید. همچنین باید به این نکته دقت داشته باشید که برای اتصال چند دامنه به DNS Server نیاز است که برای هر دامنه یک Zone جدید و جداگانه ساخته شود.

همچنین بخوانید :  آموزش تنظیم Static IP در CentOS 7

در ادامه با آموزش اتصال دامنه به DNS در سرور ویندوز همراه پرداز IT باشید تا تمام موارد ذکر شده را خدمت شما ارائه کنیم.

آموزش اتصال دامنه به DNS در سرور ویندوز

برای شروع ابتدا از طریق قسمت سرچ یا از طریق منو Start ویندوز پنجره DNS Manager را باز کنید.

از طریق ستون سمت چپ و بر روی زیر گزینه Forward Lookup Zone کلیک راست کرده و گزینه New Zone را انتخاب کنید.

در پنجره New Zone Wizard و مرحله Zone Type حالت Primary Zone را انتخاب و بر روی گزینه Next کلیک کنید تا به مرحله بعدی بروید.

آموزش اتصال دامنه به DNS در سرور ویندوز

در مرحله Zone Name و در کادر مربوط باید نام دامنه مورد نظر خود را وارد کنید و بر روی گزینه Next کلیک کنید.

آموزش اتصال دامنه به DNS در سرور ویندوز

در مرحله Zone File حالت Create a new file with this file name را انتخاب و در کادر نیز نام فایل Zone را وارد کنید و گزینه Next را انتخاب کنید.

در مرحله Dynamic Update حالت Do not allow Dynamic updates را انتخاب کنید و سپس گزینه Next را انتخاب کنید و در نهایت نیز بر روی گزینه Finish کلیک کنید تا Zone ساخته شود.

آموزش اتصال دامنه به DNS در سرور ویندوز

آموزش تنطیم NS در ویندوز سرور

پس از ساخته شدن Zone باید Name Server ها را در DNS ویندوز سرور از طریق New Host A تنظیم کنیم که در ادامه به آن می پردازیم.

در پنجره DNS Manager بر روی Zone که پیش از آن ساختیم کلیک کرده و در کادر سمت راست صفحه راست کلیک کرده و سپس گزینه New Host را انتخاب کنید.

همچنین بخوانید :  آموزش کامل نصب IIS در ویندوز سرور 2008

در پنجره باز شده در کادر اول که Host می باشد ns1 را تایپ کنید و در کادر دوم که FQDN می باشد باید آدرسی به شکل ns1.yourdomain.com وجود داشته باشد.

آموزش تنطیم NS در ویندوز سرور

در کادر سوم نیز IP Address سرور خود را وارد کنید و در نهایت گزینه OK را انتخاب کنید و برای ns2 یا تعداد بیشتری ns نیز همین مراحل را دوباره تکرار کنید و به جای کلمه ns1 این دفعه ns2 را وارد کنید.

حال باید دوباره در پنجره DNS Manager بر روی Zone که ساختیم راست کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید.

به تب SOA یا همان Start Of Authority رفته و در کادر Primary server آدرس ns1 را وارد کنید و بر روی Apply کلیک کنید.

سپس در همین قسمت به تب Name Server بروید و در صورتی که در کادر Name Servers از پیش NS وجود دارد آن را انتخاب و با استفاده از گزینه Remove آن را حذف کنید.

آموزش تنطیم NS در ویندوز سرور

روی گزینه Add کلیک کرده و در کادر FQDN باید آدرس Name Server اول یا ns1 را وارد کنید.

در قسمت IP Address of this NS record نیز باید IP Address سرور را وارد کرده و در نهایت گزینه OK را انتخاب کنید و برای ns2 همین مراحل را انجام دهید.

پس از این شما باید Name Server هایی که ایجاد کرده اید را در پنل دامنه خود تنظیم کنید.

آموزش تنطیم NS در ویندوز سرور

امیدواریم آموزش اتصال دامنه به DNS در سرور ویندوز مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

هاست و دامنه

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *